BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

Gastronomide neler oluyor?

2 dakika okuma süresi

Ülkemizde gastronomi çok talihsiz bir süreç yaşadı. Neredeyse 1,5 yıl boyunca uzun bir süre restoranlar kapalı kaldılar. Devletten büyük bir yardım alamadılar. Bu nedenle tekrar faaliyete geçtikleri zaman maalesef %40-50 arasında gastronomi kuruluşu bir daha kapılarını açamadı.

Gastronomide yeni atılımlar geleceğe dönük umut vaat ediyor

Şimdi yeni yeni yaşam dalgaları geliyor. Yeni atılımlar var. İstanbul’un turist açsından yavaş yavaş dolmaya başlaması da İstanbul’a gastronomi açısından ivme kazandırmış bulunuyor. Bu ivmeyle yalnız Türk mutfağında değil, gelen turistler İtalyan, Japon ve Çin mutfağına da tatma şansına sahip oluyorlar. %40-50 arasındaki bir kayıp ekonomik olarak çok büyük… Düşünün kaç kişi bu daralma nedeniyle işsiz kaldı, kaç kişi sermayesini kaybetti.

Türkiye gastronomi ekonomisinde planlı ve sürdürülebilir bir program başlatmalı

Türkiye-Avrupa Eğitim ve Bilimsel Araştırmalar Vakfı (TAVAK), gastronomi ekonomisi araştırmasına devam ediyor. Bunların sayıları çıkacak Türkiye’de gastronomi ekonomisi yoğun bir sektör olarak işsizliğe de kısmen de olsa azaltacak bir gelişme. Geniş kapsamlı bakacak olursak gıda üreticileri ve dağıtıcıları, alkollü ve alkolsüz içecek üreticileri gastronomi sektöründen önemli ölçüde etkileniyor. Akdeniz ve Ege’de turist akının başlamasından sonra burada bulunan oteller ve restoranlar yine hayat suyunu buldular. Türkiye olarak gastronomiyi öne çıkarmamız lazım. Türkiye’de gastronomi turizmi de başlatılabilir, fakat bu alan fırsatçıların eline bırakılmamalı. Turquality’den yararlanıp, yurt dışında iş yeri açıp buradan aldıkları paralar bitince ülkeye hemen geri dönen firmalar gibi gastronomide de kaynaklarımızı ziyan etmeyelim, hak edenlere verelim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir