BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

ABD Türkiye’yi NATO’dan dışlıyor

2 dakika okuma süresi

ABD ordusu ve sorumluluk alanlarındaki son gelişmeler, Yunanistan’ın Gümülcine kentine getirilen zırhlı tugaylar, ABD’nin Güney Kıbrıs’a silah ambargosunu kaldırması, ABD’nin yeni Türkiye politikasını kesinleştiriyor. Bu çerçevede ABD artık Türkiye’nin NATO’da yeri olmadığını kanıtlamak istiyor.

ABD Türkiye’yi gözden çıkartabilir mi?

Buna göre ABD’nin hedefi NATO’nun sınırlarını Yunanistan’da bitirmek. ABD’nin bu politikaları acaba NATO’nun diğer ülkeleri için de geçerli mi? Almanya başta olmak üzere diğer ülkeler Türkiye konusunda ABD gibi mi yaklaşıyorlar? ABD’nin öngördüğü yeni Ortadoğu ve Avrupa politikaları çerçevesinde Türkiye’yi gözden çıkarması, İncirlik ve Kürecik tesislerine de değer vermemesi, Türkiye’ye bakışını keskinleştiriyor. ABD’deki think thanklerde son iki yılda Türkiye’nin konumu çok ciddi bir şekilde tartışıldı. Suriye’de YPG’nin ana omurgasını oluşturduğu SDG’ye destek her geçen gün artarken, Türkiye güvenilmez bir partner olarak görülmeye başlandı. S-400 gelişmesi de bunun bir parçası olarak görüldü.

Türkiye’nin  bu politikaya karşı ne yapması lazım?

Bu konuyu bizim de tartışmamız gerekiyor. Son günlerde S-400’leri Rusya ile beraber üretimimiz ve S-500’lerin alımı tartışılıyor. Bu da ABD’nin çok işine geliyor. Yakın bir zamanda artık ABD’nin gözden çıkardığı İncirlik Hava Üssü’ndeki uçakları Ürdün’de görürsek şaşırmayalım. Özellikle YPG’ye verilen destek her geçen gün artıyor. YPG, Türkiye için ulusal güvenlik tehdidi olarak görülüyor. YPG’yi Irak’taki Kürt yönetimi de tam anlamıyla desteklemiş bulunuyor. Esas ilginç olan Türkiye’ye 40 kilometre yakın olan Dedeağaç’taki Amerikan Üssü… Bu üste 200’ün üzerinde helikopter ve diğer askeri araç ve gereçler bulunuyor. Yunanistan, ABD’nin bu desteği sonrası Türkiye’ye daha fazla gözdağı vermek isteyebilir. Türkiye kamuoyu, ABD’nin Güney Kıbrıs ve Yunanistan’a olan desteğini tartışmalı ve alternatif politikalar üretilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir