BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

Göç konusunda üzerimizde oynanan oyunlar

2 dakika okuma süresi

Türkiye artık kapıları açık bir yol geçen hanına dönüştü. İlk önce İranlılar İslam Devrimi sonrası ülkemize geldiler fakat onlar Türkiye’de kalmayıp daha sonra Avrupa’ya gittiler, ardından Körfez Savaşı nedeniyle Iraklılar Türkiye’ye geldi ve 2011 yılında Suriye’de başlayan iç savaş nedeniyle Suriyeliler ülkemize geldiler. Şimdi ise akın akın Taliban’dan kaçan Afganlar ülkemize geliyor.

Hedef Türkiye’yi mülteci üssüne mi çevirmek?

BM, AB ve Avusturya’nın şaklaban Başbakanı’na kadar bütün ülkeler ve kurumlar Türkiye’yi bu konuda destekliyorlar. Aman daha fazla mülteci alın, onlar sizin komşularınız, Müslüman toplumsunuz diye dolduruşa getiriyorlar. Artık insanlarımız bu konuda çok duyarlı. Kendi ekmeğini kazanamayan insanlarımız yeni bir sığınmacı dalgası istemiyor. Özellikle sığınmacılara verilen hakların kendi insanımıza verilen haklardan daha fazla olması nedeniyle şu anda bir referandum olsa, “Suriyeli ve Afgan mülteciler kalsın mı, kalmasın mı?” diye halkımıza sorsanız, inanın %70, %80 kalmasın der.

Mülteciler ucuz iş gücü olarak kullanılıyor, insanlarımız işsiz kalıyor

Türkiye’de hala Suriyelilere methiye düzen politikacılar var. Bu politikacılar Suriyelileri ucuz iş gücü olarak gördükleri için menfaatlerini düşünüyorlar. İnşaat, ağır sanayi, tarım, hayvancılık ve gastronomi gibi sektörlerde ucuz iş gücü olarak çalışan sığınmacılar benim insanlarımın işlerini kaybetmelerine neden olacak. Avrupa ve Almanya göçmen işçiler aldı fakat belirli bir planlama (sağlık kontrolü, psikolojik yapısı, sabıka kaydı) çerçevesinde bunu gerçekleştirdiler. Avrupa göçmenleri aldığı günden itibaren kendi halkları buna karşı çıktı. Şimdi son derece plansız, “ne olursan ol gel” “sınırları geç de gel”, “yorulursan sana otobüs ve kamyon göndeririz” prensibi ile hareket eden bir hükümetimiz var.  Bu olmamalı. Artık yabancıların oyununa gelmeyelim. Türkiye Osmanlı’dan kalan çok kültürlü bir devlettir fakat şimdi çok aşırı bir şekilde 5,4 milyon Suriyeli, 2,5 milyonda Afgan nüfusa sahip olacağız. Diğer göçmenlerle birlikte sayı 10 milyon sınırına kısa zamanda yaklaşabilir. Türkiye’nin ulusal kimliği zarar görüyor. Avrupa’dan Türkiye’ye geri dönmek isteyen Türkler, bu ülkede kendilerine yer bulamazken, bizim özellikle vasıfsız insanlara kapılarımızı açmamamız lazım. ABD’nin ve Merkel’in oyununa gelmeyelim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir