BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

Türkiye ekonomik açıdan tasarrufa yönelmeli

2 dakika okuma süresi

Türkiye’de devletin sorumlulukları artıyor. Bunun başında 5 müteahhite yaptırdığımız yollar, köprüler ve başka yap-işlet ve devret modelleri için ödediğimiz hazine garantileri geliyor. Akıl almaz şekilde bugüne kadar hiç yolcunun inmediği hava alanları için kamu kaynaklarını çok yüksek bir şekilde ihaleyi alan şirketlere ödüyoruz. Yollarımız şu anda vatandaşlarımız için belirli yerlerde dünyanın en pahalı yolları.

Kamu kaynakları verimsiz kullanılıyor

5 müteahhit için kamu kaynaklarını harcadığımız gibi Londra mahkemelerini olası bir anlaşmazlık durumunda yetkili mahkeme olarak tahin ediyoruz. Dünyada kendi egemenlik haklarını başka ülkelerin mahkemelerine devreden bir ülke yok. Memur sendikaları enflasyonu karşılaması için yeni öneriler getirirken devletin bunlara vermek istediği para neredeyse talep edilenin onda biri. Esnaf son Koronavirüs kapanmasından hala belini doğrultamadı. Gereksiz saray inşatlarımız devam ediyor. Gençler arasında işsizlik tavan yapmış durumda. Türk gençleri ülkeden nasıl kaçacaklarının yollarını arıyorlar. Ülkemizde geçmişe göre bu oranda öğrenci yurt dışına okumak veya çalışmak için gitmedi. Her aile çocuğunu yurt dışına göndermek istiyor, tabii ki bunu ekonomik olarak olanağı olan aileler gerçekleştirebiliyor.

Türk ekonomisi bunalımlı bir süreçte

Bütün bu gelişmeler karşısında Türkiye ihracatını nasıl arttırmalı? Turizm sektöründen maksimum verim pandemi sonrası nasıl alınır? Özellikle inşat şirketlerinin yurt dışından projeler alması gerekiyor. Turizmde gelişmeler ümit verici fakat önümüzdeki aylarda Türkiye tekrar karantina bölgelerinin içine girebilir. İhracat için fazla bir fabrikamız kalmadı. Küçük ve orta işletmeler ilk önce çocuklarını, daha sonra eşlerini çocuklarına refakat etmeleri için yurt dışına gönderirken kendileri de fabrikalarını yakıp sigortadan para alıp yurt dışına gitmeye çalışıyorlar. Benim ülkem bunları hak etmedi. Bunların değişmesi şart. Bunun üzerine sığınmacılar için harcanılan paralar, verilen imkanlar Türk insanının canını sıkmaya devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir