BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

Ormanlarımızı kim yakıyor, niçin yakıyor?

2 dakika okuma süresi

Türkiye uzun yıllar boyunca birçok kez orman yangınlarıyla karşı karşıya kalmış bir ülkedir, fakat bu yılki orman yangınları özellikle son 1 haftadır akıl almaz boyutlara ulaşmış bulunuyor.

Mersin’den Antalya’ya, Antalya’dan Marmaris’e kadar yanmayan kıyı bölgesi kalmadı. Bir adım daha ileri gidelim. Tunceli’de de orman yangınları çok hızlı bir şekilde yayılıyor. Şimdiye kadar iki çocuk dışında bu yangınların failleri ortaya çıkarılmadı. Yalnızca iklim krizi ile açıklanacak bir durum değil. Normal de yangınları çıkaranlar belirli bir süre sonra bulunur, fakat bu yangınları çıkaranlar yeni teknoloji kullanıyorlar. Her türlü yangın çıkaracak maddeyi de uzak mesafeden atma şanslarına da sahip bulunuyorlar.

Türk Hava Kurumu uçaklarına ne oldu?

Türk Hava Kurumunu maalesef iki yıl önce işlevsiz hale getirdik. Kurumun elinde olan yangın söndürme uçaklarında öngörülen standart olarak 5 ton su hacmi kabul edilirken THK’nın uçaklarının 4,9 ton su hacmine sahip olması nedeniyle ihalelere katılamadı. Rusya’dan ne olduğu belli olmayan bazı kuruluşlar uçak kiralıyor ve ülkeye getiriyorlar. Yunanistan’dan tutun birçok ülke Türkiye’ye yardım etmek istiyor bunlara da hayır diyoruz. Akdeniz şeridinde şu anda İtalya’da da orman yangınları var. Yunanistan bu yıl çok az orman yangınıyla karşı karşıya. Türkiye’nin ormanlarının ateşe verilmesinin arkasında geçen belirttiğimiz gibi acaba PKK mı var yoksa ABD mi var? Hangi güçler var? Bunları Türk istihbaratının önceden bilmesi ve gereken tedbirleri alması lazımdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir