BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

AB, Türkiye’ye ciddi yardım sunmalı

2 dakika okuma süresi

Türkiye tarihinin en trajik dönemlerinden birini yaşıyor. Yangın felaketi Türkiye’nin nefes aldığı ciğerleri olan ormanlarını yakmış bulunuyor. Ormanlarımız yandı,  hayvanlarımız telef oldu,  insanlarımız hayatını kaybetti, birçok ev yandı. Türkiye şu anda ciddi şekilde yardıma muhtaç durumda. Bu nedenle Türkiye burun büyüklüğü yapmamalı, gelen yardımları kabul etmelidir.

AB bu konuda Türkiye’ye ne gibi destekler verebilir?

Ülkelerin başına bazen böyle felaketler gelir. Dostlar ve bağlı bulundukları kurumlar felaket yaşayan ülkeye yardım eder. Dostlardan fazla ses çıkmadı ama 1963’ten beri belirli bir şekilde bağlı bulunduğumuz fakat tam üye olamadığımız AB, şimdi Türkiye’ye yardım yapmalı. AB bütçesinin %6’sı belirli felaketler ve sorunlu durumlarda yardım yapılmak için kullanılır. Şu anda AB’nin bütçesi 170 milyar euro ise bunun %6’sı neredeyse 10 milyar eurodur. Bu kaynaktan belirli ölçüde Türkiye yararlanmalı ve ormanlarımızı yeniden yaşatmalı ve kaybettiğimiz hayvanların yerini doldurmalıyız. Evlerini barklarını kaybetmiş insanlara bir şekilde can suyu vermemiz lazım.

Türkiye, AB’den yardımları hak ediyor

Türkiye’ye 2011’den bu yana gelen Suriyeli sığınmacılar için AB kaynaklarından “çerez parası” olarak 3’er milyar euro aldı. AB, şimdi Türkiye’nin yaşadığı bu felaket sonrası iyi niyetli olduğunu göstermelidir. AB ülkelerinden İspanya ve Hırvatistan uçak yolladı. AB özellikle tarımsal garanti fonundan Türkiye’ye yitirilen tarım alanlarının tekrar kazanılması konusunda para yardımı yapabilir. Bu da AB’nin sorumluluğudur. Yanan hayvanların sayısını hiç birimiz bilmiyoruz. Bu konuda Türkiye’nin direkt olarak yardıma ihtiyacı var. Bu yardımı beklemek Türkiye’nin ve Türk insanının direkt hakkıdır. Büyüklük böyle durumlarda yapılmaz. İlgili alanda kamu kurumları hemen atılımlar yapabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir