BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

AB’ye üye olabilseydik Türkiye’ye yardım yağardı

2 dakika okuma süresi

Geçtiğimiz günlerde AB’nin felaket durumları için üye ülkelere ayırdığı kaynakların boyutlarını anlatmıştım.Türkiye’ye de bu kaynaklardan mali yardım yapılabileceğini vurgulamıştım. İtalya ve Yunanistan’daki yangınlar, bu konuda AB’nin elinin açıklığını ortaya koyuyor.

Yunanistan ve İtalya’ya yardım anında ulaştı

Yunanistan’ın başkenti Atina civarında gelişen yangınlar nedeniyle AB kendi fonlarını hemen harekete geçirdi ve Yunanistan’a ilk yardımlar yağmaya başladı. İtalya’ya da aynı şekilde yardımlar gidiyor. Türkiye tarihsel bir şans kaçırdı. Hala AB’ye üye değiliz. AB’de bizi artık tam üye olarak pek öngörmüyor. Merkel’in son açıklamaları bunun bir örneği. Merkel’in böyle bir açıklama yapması Türkiye’ye de, Almanya’ya da bir ihanet. Zira Merkel 27 Eylül’den sonra emekli bir başbakan olacak. Türkiye hakkındaki kararları da yerine gelen şu anki KRV Başbakanı Armin Laschet alacak.

Özel statüyü yeniden gündeme alalım

Şimdi benim hep vurguladığım bir konuyu yeniden hatırlatmak istiyorum. Türkiye, AB konusunda özel statü elde etmelidir. Özel statü bir açıdan İngiltere’nin tam üyeliği sürecinde tartışılan bir konuydu. AB’nin beş ayağının hepsinin içinde olmayarak da AB üyesi olunabiliyordu. Türkiye AB bütçesine kendi olanaklarından para verip, para alarak AB’nin fonlarından tam olarak yararlanabilir. Özel statünün ikinci ayağı ise Gümrük Birliği’nin tam olarak uygulamaya konulmasıyla Türkiye’nin tam olarak söz sahibi olması sağlanır. Üçüncü ayağı ise AGİT’e 6 bin kişilik askeri bir güçle katılan Türkiye’nin NATO’da olduğu gibi AB ülkesi olarak görülerek bu 60 bin kişilik vurucu ordunun nerelerde işlev göreceği konusunda karar verebilir. Aynı zamanda kalkınma alanında AB’nin tarımsal garanti fonu, bölgesel ve sosyal stukrur fonları dışında özel alanlarda ayırdığı kaynaklardan da Türkiye yararlanabilirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir