BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

Türkiye İsrail ilişkileri düzelme yolunda

2 dakika okuma süresi

İsrail’in yeni Başbakanı işe başlar başlamaz “ben Tayyip Erdoğan ile karşılıklı kahve içersem, sorunları çözeriz” dedi. Bu önemli bir yaklaşım. Hakikaten Türkiye-İsrail ilişkilerinin normalleşmesi şart.

Türkiye’nin İsrail’le ilişkilerinin normalleşmesi Filistin’e de kazandırır

İsrail’e bizim ülkemizden gitmiş 400 bin kadar Türk Musevi de yaşıyor. İsrail’e gittiğiniz zaman gerek Hayfa’da, gerek Tel Aviv’de Türklerin izini görebilirsiniz. İsrail’deki eğlence yaşamı Türkiye’dekine benziyor. İsrail akılcı bir politikayla Suudi Arabistan başta olmak üzere birçok Arap ülkesi ile ilişkilerini düzeltti. Artık Arap dünyası Filistin konusundan neredeyse ellerini çektiler. Filistin yalnız Türkiye’ye havale edildi. Filistin’in esasında Arap dünyasına ihtiyacı var, fakat Araplar Filistin davasını sattılar.

İsrail’le ortak çıkarlarımız var

Türkiye bunu yapmadı, yapmayacak ama ilk olarak İsrail’le karşılıklı büyükelçilerin yeniden atanması lazım. İkinci adım olarak İsrailli turistlerin Türkiye’ye ve Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne gitmeleri sağlanmalı. Kumara çok düşkün olan İsrailliler direkt uçak seferleriyle KTC’ye gittikleri zaman buradaki oteller ihya olur. Türkiye’de normal tatillerini geçirmek isteyen İsrailliler ülkemize gelir.

İsrail Dışişleri Bakanı Türkiye’ye davet edilmeli

Hepimizin bildiği gibi Musevi lobisi ABD’de hep Türklerin tarafını tuttu. Bir adım daha ileri gidelim: Almanya’daki Musevi topluluğu da Türkofobi ve ırkçılığa karşı bu ülkede yaşayan 3,3 milyon Türk’e ciddi destek veren bir gruptur. İki tarafında ilişkilerin düzelmesinde büyük çıkarı var. İsrail’i Arapların eline bırakmayalım. Bu konuda adımlar atılabilir. Bence en kısa zamanda İsrail Dışişleri Bakanı Türkiye’ye davet edilmeli. Ben geleceğine inanıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir