BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

Ege’deki adalarda Yunan işgaline ne zaman son verilecek?

2 dakika okuma süresi

Ege’de aidiyeti belli olmayan ada ve adacıkları Yunanistan kısa bir sürede işgal etti, bayrağını dikti ve asker getirdi. Türkiye neden buna göz yumdu? Türkiye göz göre göre neden böyle bir oyunda pasif kaldı? Bu Türkiye’nin hakikaten affedilmez bir hatası.

Ege Denizi’ni bir Yunan denizi haline getirmek isteyen bu komşu ülkeye daha fazla göz yummamalıyız. Yunanlılar dur durak demeden işgali sürdürüyor. Barboras Hayrettin Paşa’nın, Turgut Reis’in torunları maalesef denizcilikte sınıfta kaldılar ve Yunan’a karşı hiçbir tepki veremediler. Muhakkak ki atalarımızın yürekleri sızlıyordur.

Yunanistan sığınmacıları Türkiye’ye geri yolluyor

Ege Denizi’nde Türk sınırlarına çok yakın olan bu adalardan birçok Fetullahçı Yunanistan’a kaçma şansına sahip oldu. Yunanistan üzerinden de Almanya ve diğer ülkelere gittiler. Bu sınırlardan Suriyeli geçici sığınmacılarda Yunanistan’a geçmek istiyorlar. Fetullahçılara karşı çok toleranslı olan Yunanistan, Suriyeli geçici sığınmacıların botlarını ya batırıyor ya da Türkiye’ye doğru geri itiyorlar.

KTC konusunda diplomatik atılımlar yapmak şart!

Türkiye bu yanlıştan geri dönmeli. Bakın Kıbrıs konusunda Yunanistan arkasına ABD ve AB’yi alarak Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin tanınmaması için çok büyük uğraş veriyorlar. Bu diplomatik mücadeleyi Yunanlılar yavaş yavaş kaybedecekler. Azerilerden KTC konusunda ciddi bir adım gelmedi fakat Pakistan, Malezya, Katar gibi ülkeler adım attıkları zaman Azerbaycan’da bunu yapmak zorunda kalacak.

Yeni İsrail Başbakanı Türkiye ile ciddi bir diyaloğa girmek istiyor. Bu konuda Türkiye adımlar atarsa İsrail KTC’yi tanımaz ama en azından İsrail KTC’ye uçakların direkt olarak uçmasına izin verir ve bu da kumar oynamayı çok seven İsraillilerin KTC’ye akın akın gelmesini sağlar. İngiltere’de KTC’ye direkt uçuşlara izin verebilir. Hatta AB’nin lider ülkesi Almanya’da “Kıbrıs’ta iki devlet var: birini tanıyoruz, diğerini tanımıyoruz.” yaklaşımında. Almanya ilerleyen dönemde “Kıbrıs’taki iki devlete eşit bir bakış açısıyla yaklaşıyoruz.” diyebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir