BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

Dış politikayı çeşitlendirmeliyiz

2 dakika okuma süresi

Türkiye’nin 1990’lı yıllarda SSCB’nin dağılmasıyla Orta Asya Türk Cumhuriyetleri ile çok ciddi ilişkileri vardı. Bugün olaylara baktığımız zaman durumun değiştiğini görüyoruz. Kardeş Azerbaycan dediğimiz Aliyev’in ülkesi dışında diğer ülkelerle ilişkilerin aynı düzeyde olmadığı ortaya çıkıyor.

Özbekistan belirli nedenlerle Türkiye’ye soğuk, Kırgızistan, Türkmenistan ve Kazakistan ile eski düzeyde ilişkilerimiz yok. Bir ara bu ülkelerden Türkiye’ye çok fazla öğrenci getirmiştik fakat ilgilenemediğimiz için Türkiye’nin kültür elçileri olarak kendi ülkelerine dönemediler.

İran ve Azerbaycan ilişkileri önümüzdeki süreçte yeni gelişmelere gebe olabilir

Şimdi ilgilenemediğimiz bu ülkelerden Türkiye’ye bol miktarda kaçak işçi geliyor. İran yeni bir değişim sürecine giriyor. Yeni Cumhurbaşkanı Ermenistan’la ilişkilerine çok ağırlık veriyor. Bir açıdan Azerbaycan’dan çekiniyorlar. Azerbaycan’ın İran’ın eyaleti olan Güney Azerbaycan’la ilişkilerini geliştirmesi İran’ı ürkütüyor. İran Türkiye için çok önemli bir ülke fakat İran  için Türkiye çok daha fazla büyük öneme sahip bir ülkedir. İran bunun bilincinde olmalı.

ABD, Türkiye’yi güneyden çevreliyor

Suriye ve Irak konusunda bir şey söylemeye gerek yok. ABD, Irak ve Suriye üzerinden Türkiye’yi güneyden çevrelemeye devam ediyor. Batımızdaki komşumuz Yunanistan akıl almaz bir şekilde Türkiye karşıtlığından nemalanmaya çalışıyor. Batı Trakya ve Gümülcine’de ABD’ye üs verdi. ABD, Almanya ve Suriye’den gelen askerlerini Yunanistan’a yerleştirmeye çalışıyor. Çevremiz ciddi bir şekilde sarılmış durumda. Kıbrıs Sorunu’nu hala çözemedik.

Türkiye için yapıcı ve akılcı bir dış politikanın uygulanmasının zamanı geldi. Bunun içinde Türkiye’nin yetiştirdiği ve ülkemizin menfaatlerini savunabilecek niteliğe sahip meslek memurlarına Dışişleri Bakanlığında daha fazla sorumluluk ve yetki vermeliyiz. Son zamanlarda dışarıdan atanan büyükelçilerin Türkiye’ye fazla bir yararı olmuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir