BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

Afganistan’da durum her geçen gün daha da kötüleşiyor

2 dakika okuma süresi

ABD, Afganistan’dan kaçarken NATO güçlerini de beraberinde götürüyor. Şimdi ABD’nin tek bir hedefi var. Yolladığı dört tugayla Kabil’deki elçiliğini kapatarak personelini sağ salim ABD’ye getirmek. Başka bir konuyla ilgilenmiyorlar. Bu boşaltmayı yapmak için Taliban’la görüşmelerini sürdüren ABD, Taliban’a “ben gittikten sonra ne yaparsan yap” mesajı veriyor.

Taliban, Afganistan kontrolü ele geçirdi

Mezar-ı Şerif’ten sonra Kabil’i de ele geçiren Taliban güçleri, şu anda Kabil Havaalanı’nı da kontrol altına aldı. Türkiye olarak bizim de oradaki büyükelçiliğimizi boşaltıp, vatandaşlarımızla Türkiye’ye getirmemiz lazım. Şu anda Afganistan’dan THY tahliyeleri başlattı. Umarım sağ salim yurttaşlarımız ülkelerine gelirler.

Kabil Havaalanı Taliban’ın kontrolüne geçti

Askeri uzmanlar, Taliban’ın Kabil Havaalanını ele geçirmesiyle Türkiye’nin burayı koruma görevini üstlenmesinin de zora girdiğini söylüyor. Benim insanım Kore’den başlayarak birçok yerde ABD’nin direktifleri ile can verdi. Bunun son bulması lazım.

ABD ve İran’ın Türkiye’ye karşı sığınmacılar üzerinden gizli ajandaları

ABD’nin düşman ilan ettiği İran, otobüslerle Afgan askerlerini Türkiye sınırına getirip bırakıyor. Bu da aslında düşman gözüken İran ve ABD’nin Türkiye’ye karşı Afgan sığınmacılar konusunda hedef ülke olarak Türkiye’yi görmeleri noktasında ittifak halinde olduğunu sonucunu ortaya çıkartıyor ve maalesef bu işten zararlı çıkan Türkiye oluyor. Türk insanı artık hiçbir sığınmacıya sıcak bakmıyor. Suriyelileri de Afganları da istemiyor. Ülkelerine geri dönmelerini istiyor. Eğer hala biz Alicenaplık yapacaksak kendi insanımıza yapmalıyız. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir