BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

Gastronomi ekonomisi nefes almaya başladı

2 dakika okuma süresi

Türkiye’nin Ege sahilleri tam anlamıyla dolu. Bu sahillerde fazla turist yok fakat tüm insanlarımız korona virüsten sonra kendilerini sahil kasabalarına atmış bulunuyorlar. Plajlar tamamen dolu. Restoranlar doluluktan müşteri alamıyor. Ciddi bir alışveriş keyfi var. İnsanlar korona sürecinde harcayamadıkları paraları şimdi harcıyorlar.

Ege ve Akdeniz’in tatil bölgeleri büyükşehirlerden daha canlı

Bu gelişmelere göre herhangi bir yeni kısıtlama kararları gelmezse, gastronomi ekonomisi Ege ve Akdeniz’de yaralarını sarabilecek. Buna karşılık İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyükşehirlerde sıcaklarında etkisiyle fazla bir aktivite yok. Elbette bu durum büyükşehirlerde canlanmayı gündeme getirmiyor. Sahil bölgelerinde tüm yazlıkçılar genelde dışarıda yemek yiyorlar. Ekonomik krize rağmen insanlar bunalımdan sonra para harcayabiliyorlar. Olumlu bir gelişmede uzun zamandır düğünler olmadığı için her düğün salonlarının ve açık alanların dolu olduğunu görüyorsunuz.

İstanbul yeniden gece yaşamının merkezi olması lazım

İstanbul’da gastronomi ekonomisinin yüzünü büyük ölçüde turistler güldürüyor. Restoranlara baktığınız zaman çoğunun müşterisi turist. Özellikle Araplar ve Ruslar restoranlarımızın ciddi müşterileri. Herkesin isteği korona virüs nedeniyle yasakların gelmemesi…

Gece kulüpleri de hareket halinde. Artık Black gibi gece kulüpleri 12’ye kadar müzikli, 12’den sabaha kadar müziksiz olarak müşterilerine hizmet veriyorlar. İstanbul’un gece yaşamı eskisi gibi değil. Reina’nın tekrar açılmaması, Galatasaray Adası’nın yıkılması, İstanbul’a eğlence için gelmeyi düşünen Avrupalı Türkleri ister istemez Çeşme ve Alaçatı’ya itiyor. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir