BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

Dünya kenti İzmir

2 dakika okuma süresi

Geçtiğimiz aylarda İzmir’in dünyaca tanınması için Avrupalı Türklerin desteğiyle “Dünya Kenti İzmir” platformu kuruldu.

İzmir esasında 2015-2020 yıllarında iki kere Expo’ya aday olan maalesef başarılı olamayan bir kent. Bu tanıtım kampanyalarında ne hatalar yapıldı, Neden başarısız olundu? Bunların ciddi bir araştırma ile ortaya çıkarılması lazım. İzmir’in yeni Belediye Başkanı Tunç Soyer bu yeni projeyi destekliyor, desteklemesi de lazım.

Acaba tüm Türkiye çapında İzmir’in dünyada tanınması ve bir dünya kenti olması için ne gibi destekler verilebilir? Bu desteklerin sonunda neler ortaya çıkar?

İzmir’i en fazla tanıyanlar Avrupalı Türklerdir. Türkiye-Avrupa Eğitim ve Bilimsel Araştırmalar Vakfının son araştırması çerçevesinde bu yıl Türkiye’ye gelmesi planlanan 2,7 milyon Avrupalı Türk’ün dörtte biri Alaçatı ve Çeşme’yi tercih ediyor. Alaçatı, Avrupa’da Türkler açısından hakikaten 1 numara. Ben de geçtiğimiz hafta Alaçatı ve Çeşme’yi dolaşırken Alaçatı’da neredeyse insanların yarısından fazlasının Avrupalı Türk olduğunu gördüm. İnsanlar sizi tanıyor, siz de onlarla tanışıyorsunuz. Eğlence hayatı hakikaten dört dörtlük… Bu konuda İzmir’in şansı İstanbul’un artık eğlence yeri olarak sınıf atlamayıp, bir sınıf kaybetmesinden de kaynaklanıyor. 

Hükümet uzun zamandır İzmir’de yerel seçimleri kazanamadığı için İzmir’e mesafeli duruyor

Bu çok olumsuz bir olay. İzmir ülkemizin üçüncü büyük kenti, Batı’ya açılan penceresi ve Atatürkçülüğün her geçen gün daha fazla arttığı bir yer. İzmir dünya kenti olarak daha fazla başarılı olabilir. İzmir’in başarılı olması için Avrupalı Türklerin harekete geçirilmesi lazım. 2015 yılında İzmir Expo için aday olduğunda Avrupa’dan otuzun üstünde STK ile lobi yapmıştık. Bu konuda eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ı da çalışmalar için kazanmıştık. Şimdi bu konuda muhalefetin de ciddi bir şekilde elini taşın altına koyması lazım. Sosyalist Enternasyonel muhalefetin aktif olabileceği bir yer bir gün gündeme bu da getirilmeli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir