BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

Taliban’a güven olmaz!

2 dakika okuma süresi

Taliban akıl almaz bir şekilde tüm Afganistan’da iktidarı ele geçirdi. Kabil şehrini aldı, Cumhurbaşkanı direkt Özbekistan’a kaçtı. Bütün yabancı güçler ülkeyi terk etti. Son olarak ABD büyükelçilik personelini alarak gitti.

42 milyonluk nüfusuyla Afganistan çok kültürlü bir devlet.Devlet terimini yanlış kullanmayalım. Hiçbir zaman Afganistan ciddi bir devlet olamadı. Kadersiz Afgan halkı komşularının arasında kaldı ve yılda 100 milyar dolarlık eroin üretimiyle geçimini sağlama çabasındaydı fakat yalnızca 3 milyar doları Afganistan’da kalıyordu.

Afganistan Taliban’ın eline bırakıldı!

Taliban “ben artık eskisi gibi değilim, daha insancılım. Diğer ülkelerle dostluk ilişkileri kurmak istiyorum” diyor. Bu söylemlere rağmen Taliban’ın güvenilir bir tarafı yok. Taliban, Sovyetlerin Afganistan’ı işgali ile ABD tarafından geliştirilmişti. ABD, komünizme karşı Afganistan’da İslami grupları destekledi ve özellikle 1990’lardan sonra Afganistan İslami terörün merkez üssü oldu. Buradan El Kaide, IŞİD gibi örgütler büyüdü ve tüm dünya için tehdit oldular. Şimdi Taliban, Afganistan’da yönetimini ele geçirmesiyle herkesin korkulu rüyası haline geldi.

Türkiye ne yapmalı?

Türkiye buradaki büyükelçiliğini boşaltıp, Kabil Havaalanı’ndaki personelini geri çekmek zorunda. Benim insanım güvenliğin olmadığı bir yerde kalamaz. Ülkenin Cumhurbaşkanı’nın kaçtığı bir durumda benim askerimin ve diplomatımın bu ülkede kalması için bir neden yok. Buna karşılık Afganistan’dan kaçanlara da hemen ülkemize giriş izni verilmemeli. Yeni bir göç dalgasını kaldıramaz. Suriyeli geçici sığınmacıların geri dönüşleri için hiçbir adım atmayan hükümet, Şam yönetimiyle de ciddi bir temas içine girmedi. Şimdi Türkiye Taliban rejimini katiyetle hemen tanımamalı. Mısır’da Sisi hükümetini tanımak için çok zaman geçiren hükümet, Taliban’ın iyi niyet mesajlarının samimiyetini görmeden adım atmamalı. ABD bu Taliban’ı tanıyacak, kendileri yön veriyor. AB ülkeleri de bu konuda adım atacaklar. Türkiye’nin burada konumu burada çok önemli. Ne asker göndermeliyiz ne de Taliban’ı tanımalıyız. Bizim ilk olarak yapmamız gereken iş ülkemizdeki 5,4 milyon Suriyeli sığınmacının ülkelerine geri dönüşleri için Şam yönetimi ile diplomatik girişimlere geçmek olmalıdır.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir