BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

Almanya’da Laschet’in ayak sesleri ciddi bir şekilde geliyor

6 dakika okuma süresi

Takriben 5 ay önce Hristiyan Demokratların (CDU) Genel Başkanı seçilen Armin Laschet, Başbakan Adaylığını da büyük bir uğraş sonrasında kazanmıştı.

Almanyalı Türkler Laschet’i destekliyor

Armin Laschet genç, dinamik, hümanist bir lider olarak benimde çok yakından tanıdığım bir siyasetçi. Bu açıdan Almanyalı Türk kökenliler olarak büyük bir inisiyatif başlattık ve 26 Eylül’de Başbakan olarak seçilmesine katkı sağlamak için aktivitelere başladık. İlk olarak Saksonya Anhalt’teki seçimlerden önce bu eyalette az sayıda Türk kökenli göçmenin yaşamasına rağmen inisiyatifimiz, ilk çalışmalarını burada yapmıştır. Almanya’da etken 44 Türk kökenlinin hedefi Laschet’in başarılı bir KRV Başbakanlığından sonra Federal Almanya’nın da Başbakanı olmasına yönelik.

Laschet’in Genel Seçimler öncesi ilk başarısı Saksonya Anhalt seçimlerindeki CDU zaferi oldu

Önceleri herkes Yeşillerin adayı Annalena Baerbock’ün çok büyük şansı olduğundan hareket ediyorlardı. Baerbock iki yanlış politikayla bu şansınıazlttı. Şimdi Yeşiller Saksonya Anhalt’teki son seçimlerde oyların %6,5’bu alırken, Laschet’in partisi büyük bir başarıyla oylarını %36’ya çıkardı. Bu çerçevede Laschet’in Almanya’daki Türklere bakışı da çok önemli. Tüm Türklere karşı olumlu bir yaklaşımı olan Laschet’in partisi bir hata yapmazsa Hristiyan Demokratların birinci parti olarak çıkacağından hareket edebiliriz.

Genel Seçimler sonucunda CDU ve SDP koalisyonu çıkar mı?

Şimdi önemli olan Sosyal Demokratların, CDU ile eskiden olduğu gibi koalisyon hükümeti kuracak kadar oy almasına yönelik. Yeşiller başarıya çok çabuk soyundular fakat son yenilgiden sonra bunun olmayacağını gördüler. Yeşillerin Türkiye düşmanı Türk kökenli politikacı Cem Özdemir kendisini Dışişleri Bakanlığına hazırlarken en nefret ettiği iki dünya lideri olarak Erdoğan ve Putin’i dile getiriyordu. Şimdi nefret etmeye devam edebilir ancak Dışişleri Bakanı olma hayali başlamadan bitti.

Türkiye bir şansı kaçırdı

Türkiye’de gerek hükümetin, gerekse ana muhalefetin şimdiden Laschet’le ciddi ilişkiye geçmeleri lazım. Laschet’in bu aylarda Türkiye’ye davet edilmesi, hem Türkiye için hem Laschet için iyi olabilir. Seçimi kazandıktan sonra bu adımı atmaya zaten gerek duyulacak. Erken adım başarının ve dostluğun simgesi olacaktır.

Almanya’da politik dengeler değişti

Almanya’da son aylarda ABD’nin de etkisiyle Yeşillerin birinci parti, Hristiyan Demokratlar iki, Sosyal Demokratların ise üçüncü sırada olduğunu görüyorduk. TAVAK Vakfı olarak bunun uzun sürmeyeceğini, Hristiyan Demokratların Başbakan Adayı ile birlikte birinci sıraya yükseleceğini dillendiriyorduk, fakat bu olayın bu kadar çabuk olacağını beklemiyorduk.

Yeşiller anketlere göre puan kaybediyor

Yeşillerin Başbakan Adayı Annalena Baerbock bu olayın hızlanmasında büyük ölçüde katkıda bulundu. Annalena Baerbock ilk olarak Yeşiller iktidara geldikleri zaman benzinin fiyatını arttıracaklarını ve otobanlarda hız limiti koyacaklarını dile getirdi. Almanya’da bir partinin yapacağı en büyük hata bu iki söylevdir. Zira Almanlar hızlı araba kullanmayı sevdikleri gibi benzinin fiyatından her zaman şikayet ederler. Annalena Baerbock’ün bu açıklamasından sonra şimdi kamuoyu yoklamalarında %26,7 ile birinci sırada olan Yeşiller, hemen mevzi kaybettiler ve %22’lere kadar düştüler. Armin Laschet’in Başbakan Adayı olduğu Hristiyan Demokratlarda şimdi %26 sınırına dayandı. Birinci ve ikinci partilerde gelişmeler böyle ilerlerken üçüncü sıradaki Sosyal Demokratlar %16-17 bandında kaldılar.

Laschet’in Başbakanlık şansı daha da arttı

Annalena Baerbock bu iki açıklamayla kendi kalesine ciddi bir şekilde gol attı. Artık bu golün telafi edilmesi çok güç… Armin Laschet favori olarak öne fırladı. Armin Laschet’e ümit bağlayanlar buna çok sevindi. Almanyalı Türk kökenliler inisiyatifi olarak biz bunu baştan beri diyorduk. 26 Eylül’deki seçimlere daha 40 günün üzerinde zaman var. Yeşiller kendi bindikleri dalı kestiler dedik, fakat bu kadar erken kesmelerini bizde beklemiyorduk. Artık Armin Laschet’in Başbakanlığına Alman halkının hazırlanması lazım.

Almanyalı Türkler ve Türkiye için Laschet’in kazanması avantajlı olacak

Türkiye için de önemli bir gelişme olacak. Almanya’daki 3,2 milyon Türk kökenli göçmen buna sevinirken, Laschet’in Başbakanlığında Türkiye-Almanya ilişkilerinde herhangi bir gerileme olmayacak. Şimdi önemli olan Laschet’in hangi partiyle koalisyon hükümeti kurmasına yönelik. Sosyal Demokratlarla kurarsa Olaf Shölz Dışişleri Bakanı olacak. Yeşillerde Claudia Roth’un ismi ön plana çıkıyor. Almanya’daki Türkler inisiyatifi grubu çalışmalarının programını hazırladılar. 20 Ağustos’ta bunu kamuoyuna duyurdular.

Almanya’daki Euro-Türkler Armin Laschet kampanyasına ciddi destek veriyorlar

İki hafta önce Armin Laschet’in Başbakan Adayı olması halinde böyle bir kampanyayı başlatmayı düşünmüştüm. Almanya’daki Türklerin önderleri olan dostlarla konuştum ve herkes “evet” dedi.

Bunun ilginç tarafı da politik ayrım olmadan Sosyal Demokratlardan, Hristiyan Demokratlara ve bazı Yeşillerden katılımcılarda olmak üzere herkes olaya sıcak baktı. Bazı Yeşiller taraftarı dostlarımız herhalde adaylarının güzelliği nedeniyle destek konusunda çekimser kaldılar, fakat TAVAK Vakfına birçok telefon, e-mail ve Whatsapp üzerinden gelen destekler bu olayın tuttuğunu gösteriyor. Armin Laschet böyle bir desteğe layık bir kişi. Bu açıdan önemli Türk kökenli STK’ları da bu konuya ağırlıklarını koyuyorlar.

Yarış Yeşiller ve Hristiyan Demokratlar arasında olacak

Başbakan Adayı’nın seçilme şansı az. Kendi partisinde de fazla parlak bir kariyeri olmayan Olaf Schölz, şu anda partisel açıdan üçüncü konumda. Çekişme Yeşillerin adayı Annalena Baerboc ile CDU-CSU ortak adayı Armin Laschet arasında geçecek.

Laschet’in şansı her geçen gün artıyor. Kendisi benim Almanya’daki sürecimde KRV Uyum Bakanı olarak yalnız Türklere değil, göçmenlere çok yakın bir politika izlemişti. Hümanist tavrı, insancıl yaklaşımı ve Türkiye sevgisiyle de çok etken bir kişi. Yalnız benimle 3 kere Türkiye’ye geldi. Tüm önemli şahsiyetlerle görüştü. Akılcı Türk politikacılarının da Armin Laschet’e destek vermeleri gerekir. AKP, CHP ve İYİ Parti de bu desteği vermelidirler.

Almanya’daki seçimler AB ve ABD içinde son derece kritik

26 Eylül’de Almanya’da gerçekleşecek olan Genel Seçimler, yalnız bu ülke için değil, AB içinde çok önemli. AB bütçesinin %40’nı veren Almanya’da kim lider olacak, neler yapacak? Diğer bir konu da AB ile ABD arasında Transatlantik Anlaşması imzalanacak. Demek ki bundan sonra bir aksilik olmazsa Almanya’ya yön verecek lider büyük bir olasılıkla Armin Laschet olacak. Bunda biz Türklerin de bir parmağı olsun istedik ve bunu gerçekleştireceğiz.   

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir