BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

Taliban’la Türkiye’nin işi olamaz!

2 dakika okuma süresi

ABD-NATO ve diğer tüm ülkeler Afganistan’daki neredeyse tüm büyükelçiliklerini tahliye ettiler. Az sayıda olan büyükelçiliklerden biri de bizim büyükelçiliğimiz. Bunun dışında Kabil Havaalanını korumak için hala askerlerimiz orada.

Taliban barbarca eylemlerine devam ediyor

Taliban çehre değiştiriyor gibi yapıyor, fakat mezalimine devam ediyor, edecek. Suudi Arabistan başta olmak üzere farklı ülkelerde yaşayan Taliban’ın liderleri, Afganistan’a dönüyorlar. Türkiye’deki Talibancılar maalesef Taliban’ı Kurtuluş Savaşı’nda Türkiye’ye liderlik eden Atatürk ve arkadaşlarına benzetiyorlar. Bu korkunç bir benzetme. Aklı başında olan hiç kimse böyle bir görüşü savunamaz!

Afganistan’daki son gelişmeler

Taliban Afganistan’da yönetimi ele geçirdikten sonra ne yapacağını açıklamalı. Başta kadın hakları olmak üzere, Taliban tarafından çeşitli insan hakları ihlalleri yapılmaktadır.  Şeriata ters düşenleri derhal infaz edilmesi şu anda Taliban’dan gelen haberler. İşin ilginç yanı Taliban’ın Karzai ile diyalog araması… Karzai Afganistan’ın hakikaten kaliteli bir lideriydi. Afganistan’daki yetkililer Cumhurbaşkanı ile birlikte paraları alıp kaçtılar. Cumhurbaşkanı neredeyse 200 milyon dolarlık servetle ülkeyi terk etti. Diğer liderlerde bunu yapıyorlar. ABD’nin kurdurduğu 80 bin kişilik Afganistan ordusu akıl almaz bir şekilde dağıldı ve ordunun silahlarıyla teçhizatları Taliban’a hediye edildi.

Rusya ve ABD’den sonra Çin’de gözünü Afganistan’a dikmiş bulunuyor. Çin burada üçüncü dev ülke olarak ne yapacağını planlıyor. Zavallı 42 milyonluk Afgan halkının bir yandan Taliban denilen katiller ordusu, diğer taraftan iki büyük ülkenin işgali ve şimdi de Çin’in planlarından sonra çilesi bitmeyecek gibi görünüyor.

Şaban Sevinç’in Youtube kanalında verdiğim mülakatı da ekliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir