BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

Almanyalı Türk kökenliler Laschet’i destekliyorlar

2 dakika okuma süresi

Almanya’da benim eski kurumumda yaptığım araştırmalarda 80’li 90’li yıllarda Türklerin büyük ölçüde SPD’yi destekledikleri oy atma şanslarının olsa SPD’ye oy atma eğilimlerinin olduğunu tespit etmiştik.

Hristiyan Demokratlar (CDU) bu konuda çok geride kalıyordu. Şimdi ne oldu da Almanya’da 48 multipikatör Türk kökenli Armin Laschet’i destekliyor?

Kimdir Armin Laschet, neden destekleniyor, niçin desteklenmeli?

Benim eski kurumumda çalışma sürecimde Armin Laschet KRV Eyaleti Uyum Bakanıydı. Çok akılcı bir bakandı. Kaliteliydi, tüm toplantılarımıza katılır, akıllı uslu sözler söylerdi. Bunun yanında bir de federal hükümetin uyum bakanı vardı. Bayan Maria Böhmer… Angela Merkel’in arkadaşı olduğu için bu göreve gelmiş, çok basiretsiz, fazla kalitesi olmayan bir politikacıydı. Maalesef İBB 60. yıl kapsamında çıkaracağı kitapta bazı Almanlara yer veriyor. Birincisi Fetullah’ın Almanya’da en büyük savunucusu olan Rita Süssmuth , ikincisi de Türklere karşıtlığı ile tanınan Maria Böhmer.Neyse biz yeniden konumuza dönelim.

Laschet’i tanıyalım

Laschet iki dönem KRV’de Uyum Bakanlığı yaptıktan sonra KRV Başbakanı oldu. Başbakanlığı sürecinde göçmenlerin uyumu, sosyal adalet gibi konularda çok iyi sınavlar verdi.  Şimdi CDU-CSU’nun ortak Başbakan Adayı olarak 26 Eylül’de seçimlere katılıyor. Bir aksilik olmazsa Almanya’da Merkel’in yerine yeni Başbakan oluyor. Türkiye’yi iyi bilen, Almanya’daki Türklerin sorunlarına sahip çıkan beraberce Türk diskoteklerine gittiğimiz Türk düğünlerine katılan Armin Laschet, Başbakan olduğu takdirde büyük bir olasılıkla SPD ile koalisyon hükümeti kuracak. Böylece Laschet Başbakan olurken Olaf Scholz Dışişleri Bakanı olacak.

Ümit edelim ki Almanya toplumu bu seçimlerde akılcı davranırlar ve bu iki partiyi öne çıkarırlar.

Şimdi Almanya’da 1,7 milyon Almanyalı Türk’ün 1,4 milyonu seçmen niteliğinde ve onlarında tüm bu etkenleri düşünerek Laschet’e oy vereceklerini düşünüyoruz.  Almanya’nın yönetiminde Laschet tıpkı Merkel gibi dünya siyasetinde Putin ve Biden’la aynı göğüs hizasında olabilir mi? Bunu şimdiden tahmin etmek güç, fakat elinden geleni yapacağına ve başarılı olacağına inanıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir