BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

Araştırma: Avrupalı Türklerin Türk Turizmindeki Yeri

3 dakika okuma süresi

Fotoğraf: Turizm Aktüel

Türkiye – Avrupa Eğitim ve Bilimsel Araştırmalar Vakfı (TAVAK), 2012’den bu yana “Avrupalı Türklerin Türk Turizmindeki Yeri” araştırmasını gerçekleştirmektedir.

Hedef, Avrupalı Türklerin harcamalarını, Türkiye turizmine gösterdikleri ilgiyi ve ağırlık verdikleri turizm destinasyonlarını tanımlamaktır.

AB’nin turizm konusunda Türkiye’ye karşı yumuşaması, Koronavirüs’te aşılama sürecinin hem Avrupa’da, hem de Türkiye’de artması gibi etkenler nedeniyle Avrupalı Türkler, bu yıl Türkiye’yi geçtiğimiz yıla göre daha fazla ziyaret edecekler.

4 Ülkede yapılan araştırma

TAVAK Vakfı’nın 12-19 Temmuz tarihleri arasında Avrupalı Türklere yönelik Almanya, Avusturya, Hollanda ve İsviçre’de gerçekleştirdiği araştırma kapsamında geçtiğimiz yıla göre daha fazla sayıda Avrupalı Türk turistin Türkiye’ye geleceğini ölçmüştür. Araştırma kapsamına göre bu yıl Türkiye’ye gelecek Avrupalı Türk turistlerin sayısının artması bekleniliyor.

Takriben 2,7 milyon Avrupalı Türk Türkiye’de tatilini planlamaktadır

Koronavirüs tedbirleri ve geri dönüşteki sıkıntıların azalması nedeniyle tatillerini Türkiye’de planlamaktadır.

Buradan çıkan sonuçlar oransal olarak diğer ülkelere de yansıtılmıştır. Bu yıl ki araştırmanın sapma payı, %5 olmuştur.

Avrupa Birliği ülkelerinin Türkiye’ye turist konusunda yaptırımları nedeniyle Avrupalı Türklerin Türkiye’ye gelişlerinde, büyük ölçüde bir sınırlama olmayacağından hareket edebiliriz. Temmuz sonunda yapılan araştırma kapsamında bu yıl dört ülkede sürdürülen araştırmanın sonuçları, genel olarak diğer Avrupa ülkelerine yansıtıldığı zaman, bu yıl Türkiye’ye 2 milyon 700 bin kadar Avrupalı Türkün geleceğinden hareket edebiliriz. Geçmiş yıllara bakıldığında 2014 ve 2017 yıllarında 2,7 milyon Avrupalı Türk turist Türkiye’ye gelmişlerdi. Son 10 yıllık süreçte en fazla sayıya 2019 yılında 2,8 milyon Avrupalı Türk turistle ulaşılmıştı.

Avrupalı Türklerin Türkiye’de Kalış Süreleri Azalıyor: Artık 21 gün geliyorlar

Son yıllarda Avrupalı Türklerin kalış sürelerinin kısaldığı ortaya çıkıyor. Buna göre Avrupalı Türkler, bu yıl Türkiye’de 24 gün yerine, en fazla 21 gün kalmayı planlıyorlar. Çok kısa süreli aile ziyaretleri dışında her yıl olduğu gibi İstanbul 4 gün, Antalya 2 gün, Bodrum 3 gün, Çeşme ve Alaçatı 9 gün, Güneydoğu Anadolu Bölgesi 3 gün ve Karadeniz 5 gün olarak ortaya çıkıyor.

Takriben her iki kişiden biri İstanbul’a geliyor

Revaçtaki bölgelere baktığımız zaman, Avrupalı Türklerin, %46’sı bu yıl geldikleri zaman tatillerinin bir bölümlerini İstanbul’da geçirmeyi planlamaktadırlar. Antalya bu yıl düşüş göstermekte ve sadece %14’ü Antalya’ya bu yıl gitmek istiyor. Bodrum %11 olurken, Çeşme ve Alaçatı’da bu oran %23’ye kadar yükseltmektedir. Bunun nedeni özellikle genç Avrupalı Türklerin özellikle Çeşme ve Alaçatı’ya çok rağbet göstermelerinden kaynaklanmaktadır.

Avrupalı Türklerin İstanbul’da 1,36  Milyar Euro turizm harcaması yapacağı Öngörülüyor

TAVAK Vakfı olarak 4 ülkede yaptığımız araştırma kapsamında Avrupalı Türk turistlerin Türkiye’de yapacakları harcamaları elde ettiği veriler çerçevesinde saptamaktadır. Bu yıl ortalama 1.100 euro harcama yapacakları beklenilen Avrupalı Türk turistlerin toplamda 1,36 milyar euro İstanbul’da harcama yapacaklarını öngörmekteyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir