BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

Diyanet’in Türkiye’deki konumu nereye doğru evriliyor?

2 dakika okuma süresi

Türkiye’de Diyanet İşleri Teşkilatı 1926’da Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk’ün önerisi ile kurulmuş ve Türkiye’de temel işlevi laik Cumhuriyet’in savunucusu olması üzerine planlanmıştır. Bu kuruluş her geçen gün Türkiye’de önemini korurken, maalesef son başkan döneminde okunan hutbelerde ve milli bayramlarda Mustafa Kemal’in ismini unutmaktadırlar.

Bütçeden fazlasıyla kaynak alan bu kuruluşa vergi veren vatandaşların bu kuruma karşı güveni ve inancı kaybolmaktadır. Ödedikleri vergilerden Diyanet’e pay ayrılmasını istememektedirler. Esasında bu da düşünülecek bir konudur. Bundan sonra Diyanet, camiler ve din işlerinin tamamı Diyanet’in bu haline güvenen ve inanan kişiler tarafından finanse edilmelidir. 83 milyonun kamu hizmetleri için ödediği vergilerden pay almamalıdırlar. Ayrıca Diyanet bugüne kadar sadece Sünni İslam’ın temsilcisi olarak görülmektedir. Ülkemizde yaşayan ve vergi ödeyen başta İslam’ın Alevi mezhebi olmak üzere diğer inançlara inanan vatandaşlarımız için bütçeden pay ayrılmamaktadır.

30 Ağustos sonrası Saray’da yeni dengeler ortaya çıkmış bulunmaktadır. Buna göre protokolde yeri 40. sırada bulunan Diyanet İşleri 12. sıraya yükselmiş, buna karşılık Genelkurmay 14. sıraya inmiş bulunmaktadır. Diyanet İşleri Başkanlığının 14. sıraya yükselmesinin nedenlerini kimse bilmemektedir. Her geçen gün yaptığı açıklamalarla şaibeli bir kuruma dönüşen Diyanet’e bu değerin verilmesini anlamak güçtür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir