BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

Almanya’da Türkiye’nin resmi kötü

2 dakika okuma süresi

Almanya’da artık İslamafobiden çok, Türkofobinin geliştiğini görüyoruz. 3,3 milyon Türk’e ve Türkiye’ye bakış her geçen gün daha fazla negatifleşiyor.

ArminLaschet’i destekleme kampanyasında aktif rol alan Türklere, Almanya, Tayyip Erdoğan’ın bu hareketi yönlendirdiğini söyleyerek haksızlık ediyor. Türk ismine karşı bu kadar negatif bir algının olmasının nedeni Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a duyulan tepki çok önemli rol oynuyor.

Maas’ın giderayak Türkiye planları

Almanya Dışişleri Bakanı HeikoMaas, Türkiye’nin Afgan mültecilere ev sahipliği yapmasını ve Kabil Havaalanı’nın Türkiye ve Katar tarafından korunmasını öneriyor, Mevlüt Çavuşoğlu’na dil döküyor, fakat Almanya’da kendi partisi ile birlikte Türkiye karşıtlığını sürdürüyor. Alman turistlere “Türkiye’ye gitmemeye çalışın, bu ülkede her an tutuklanabilirsiniz” şeklinde açıklamalar yapıyor.

Almanya’da Türk olmak güç

Türkiye’ye karşı olan bu tepkilerden en fazla Almanyalı Türkler etkileniyor. Almanyalı Türkler düşman resmi haline gelmiş bulunuyorlar. Özellikle son zamanlarda Alman Maliyesi Almanyalı Türklerin Türkiye’deki tasarruflarına göz dikmiş durumda. Alman Maliyesi Almanyalı Türkleri zorlayarak e-devlet bilgilerini istiyor ve bu uygulama üzerinden mal varlığını tespit etmeye çalışıyor. Alman Maliyesinin, Alman Devleti’nin böyle bir hakkı yok. Bunun için Almanya’daki Türklerin çok duyarlı olması ve katiyetle e-devlet bilgilerini vermemesi gerekiyor. Bu konuda Kanal Avrupa’da program yapan Zeki Şahin ve Avukat Mehtap Biçer gibi dostlarımız herkesi ciddi bir şekilde ikaz ediyorlar.

Almanya’da bu yaklaşımın değişmesi güç

Buna karşılık Türkiye’deki muhalefet partileri gerek CHP, gerek İYİ Parti atılımlarda bulunup, Türkiye’de bir muhalefetin de olduğunu göstermelerinde yarar var. Kemal Kılıçdaroğlu’nun en kısa zamanda bir Almanya, Belçika ve Hollanda gezisi yapması lazım. Aynı durum İYİ Parti içinde geçerli… Bu iki partinin Türkiye’deki demokraside varlıklarını Almanya’ya kanıtlamaları lazım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir