BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

Almanya’da seçim atmosferi yok

2 dakika okuma süresi

2 Eylül tarihinde başlayan Almanya ziyaretim kapsamında bulunduğum kentlerde seçim atmosferi yok. Pandeminin getirdiği olumsuzlukların bu konuda etkili olduğunu söyleyebiliriz.  

Almanya tarihinde ilk defa dış ülkedeki Türkler büyük ölçüde bir başbakan adayını destekliyorlar. Bu başbakan adayının kazanması için faaliyetler gösteriyorlar. Önümüzdeki hafta Almanya’da 13 toplantı gerçekleşecek ve Türk kökenli Almanlara Armin Laschet’i desteklemesi için çağrı yapılacak.

Genel kanı özellikle KRV Eyaleti’nde yaşayan Türk kökenli Almanlar, Armin Laschet’e meyil etmiş durumdalar. Bu açıdan seçmen niteliğindeki Türk kökenli Almanların en azından yarısının oylarını Laschet’e vereceğinden hareket edebiliriz.

Almanyalı Türkler Alman politikasını nasıl gözlemliyorlar?

Almanya’da maalesef 3,3 milyon Türk’e yönelik önyargılar devam ediyor. Türkofobi, Türkiye’deki iklimden negatif etkilenerek her geçen gün artıyor. Bunlar insanı üzen gelişmeler. Almanya’da konuştuğum Alman politikacılar, bu konuda neler yapabileceklerini pek fazla düşünmüyorlar. Armin Laschet Türklere iki kültürlü bir toplum olarak yanlarında olacağı mesajını verirken, Sosyal Demokrat lider Olaf Scholz’den bu konuda hiçbir ses yok. Yeşillerin içinde Türkiye düşmanı Cem Özdemir olduğu için Türkler bu partiye sıcak bakmıyorlar. İlk defa Almanya’da aşırı sağ ve aşırı sol politikada somut adımlar atıyorlar. Bu da çok ilginç bir gelişme.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir