BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

Angela Merkel sahaya inmezse Hristiyan Demokratlar kaybedecek

2 dakika okuma süresi

Almanya’da çok ilginç bir gelişme var. Hristiyan Demokratlar son günlerde devamlı oy kaybıyla karşı karşıyalar. SPD hiçbir şey yapmadan puan topluyor. Bunu anlamak hakikaten güç. Şimdi herkesin beklentisi Angela Merkel’in sahaya inip, Hristiyan Demokratlar için seçim kampanyası yapması.

26 Eylül’de poltikayı tamamen bırakacak olan Angela Merkel bu konuda kararsızdı. Nihayet sonradan Hristiyan Demokratların Başbakan Adayı Armin Laschet’le sel bölgesine gitmiş ve boy göstermişti.

Almanya pandeminin gölgesinde seçime giriyor

İşin ilginç yanı 3 adayın at başı gitmesi fakat sokaklarda hiçbir şekilde seçim atmosferi görmüyorsunuz. Çok az yerlerde masalar kurulmuş, seçim broşürleri dağıtılıyor. Bundan önceki seçimlerde bu atmosfer çok daha aktifti ve katılımcı sayısı ise fazlaydı. Almanya ve Almanlar apolitik mi oluyor? Almanlar AB’nin de liderliğini sürdürecek olan adayı seçme konusunda neden bu kadar çekimser? Bunları anlamak bir Türk olarak bana güç geliyor.

Almanyalı Türkler Laschet’i Destekliyor Grubu’na karşı çatlak sesler yükselmeye başladı

Özellikle Sosyal Demokrat Parti’nin hiçbir vasfı olmadan geçtiğimiz dönemlerde Parlamento’ya giren Lale Akgün, saldırıya geçmiş durumda fakat kimse böyle insanları artık ciddiye almıyor. Buna karşılık Alman Sosyal Demokrat Parti Başkanı bu inisiyatif karşısında bana telefon ederek inisiyatifi yapmamamı istedi. Tüm bu gelişmeler karşısında bakalım Almanya’da neler olacak? 26 Eylül’de kim iktidara gelecek ve kimler koalisyon ortağı olacak?

Sosyal Demokratlar birinci parti olursa, Yeşiller ve Hür Demokratlarla koalisyon hükümeti kurmak istiyorlar. Özellikle Yeşillerinde bulunduğu böyle bir üçlü koalisyon hükümeti çok uzun ömürlü olmayacağını tahmin ediyorum.

Ne olursa olsun Almanya için en yararlısı büyük koalisyon

Hristiyan Demokratlar ve Sosyal Demokratlar birlikte koalisyon hükümeti kurmalı. Hangi parti birinci olursa başbakanı atayacak. İkinci partide dışişleri bakanını belirleyecek. Armin Laschet ya başbakan, ya da dışişleri bakanı olarak Almanya’da söz sahibi olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir