BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

Laschet mi Scholz mü?

2 dakika okuma süresi

Almanya’da gündemi oluşturması gereken iki aday var. Hristiyan Demokratların Başbakan Adayı Armin Laschet, kendi partisi tarafından demolize edilen bir lider konumunda.

Laschet, Merkel’e “beni desteklemezseniz çekilirim” diyene kadar seçim kampanyasında Scholz’ün arkasında kaldı. Baden-Würtemberg ve Bavyera Eyaletleri hala Armin Laschet’i içlerine sindiremediler. Kendi fraksiyonunda da belirli çatlaklıklar var. Laschet günde 16-18 saat çalışmasına rağmen, kendi partisine yakın olan sağcı basın tarafından da desteklenmiyor.

Sosyal Demokratların Başbakan Adayı Olaf Scholz silik bir siyasetçi olmasına rağmen durduğu yerde puan kazanıyor. Kamuoyu yoklamalarında oldukça öne geçti. Son 3 haftanın içinde neler olur, neler biter… Herkes bunu ilgiyle bekliyor. Tüm bu gelişmelere rağmen Almanya’da gözlemlediğim kadarıyla kimse seçim atmosferine girmiş değil… Angela Merkel’in 16 yıl çok başarılı bir şekilde yönettiği Almanya’nın kaderini tayin edecek bu seçimlere böyle bir ilgisizlik var. Duvarlarda, ağaçlarda veya şehir merkezinin bilbordlarında adayların resmi çok az. Tüm bunlar Almanya’nın seçimlere fazla ilgi göstermediğini ortaya koyuyor.

Almanya’dan sonra Mayıs 2022’de Fransa’da seçimler var. Avrupa Birliğine liderlik yapmak isteyen fakat kendi ülkesinde bile bir karşılığı olmayan Macron’un bir kez daha seçilemeyeceğini tüm Fransızlar biliyor. Alman toplumunda herkesin beklentisi ise Başbakan Merkel’in bir kez daha aday olmasına yönelikti.

Almanyalı Türklerinde seçimlere fazla ilgi duyduğunu söylemek güç

Şimdiye kadar Almanya’da yaptığım görüşmelerde bizim için ne değişeceğini inceledim. Sholz-Laschet veya Yeşillerin Adayı bizim için neler yapacak görüşünün Almanyalı Türklerde ön plana çıktığını görüyorsunuz. Oysa Almanyalı Türkler 2021 Federal Almanya Seçimlerinde çok kritik bir rol oynadıklarının bilincinde hareket etmeliler. Kamuoyu araştırmalarına göre bu seçimde Türk oyları etkili olacak. Almanyalı Türkler, Almanya’nın bir parçası olarak bunu en iyi şekilde kavramalılardır. Hangi adaya, hangi partiye insanlarımız niçin oy vermesi lazım? Bunu net bir şekilde stratejik olarak insanlarımızın hesaplaması lazım. Görüştüğüm insanlardan bu yönde sorularla karşılaşıyorum. Tüm bunlara rağmen ben oyların Laschet’e gideceğini öngörüyorum. Tabii Sholz’ü tutan kemikleşmiş Sosyal Demokratlar bu olaya çok sıcak bakmıyorlar. Son kamuoyu araştırmalarına rağmen Laschet’in Başbakanlık için hala şansı var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir