BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

Irkçılık, İslamafobi ve Türkofobi

2 dakika okuma süresi

Almanya’nın gündeminde 3 konu var. Irkçılık büyük oranda artış gösteriyor. Son zamanlarda ülkedeki siyahi vatandaşların sayısının artması Almanların tepkisini çekiyor. İslamafobi ise her zaman olduğu gibi devam ediyor.

Özellikle Türkler en küçük köylerde bile üç-beş milyon euroya cami yapıyorlar. Çocuklarına ayakkabı almayıp, eşlerini yemeğe götürmeyen bu insanlar cami yaptıyorlar ve bin bir emekle açtıkları camilerin tapularını Diyanet Vakfı’na veriyorlar. Diyanet Almanya’da gayrimenkul zengini diyebiliriz. Bu nedenle Diyanet Almanya’da Almanyalı Türkler için ne yapıyor? Diye soracak olursanız, bunun cevabını hiç vermeyelim. Almanya’da bir diğer önemli gelişme ise Türkofobi… 3,3 milyon Türk Almanya’da her açıdan tepki görüyorlar. İnanın Suriyelilere karşı bile Almanların bu kadar tepkisi yok. Suriyelilerde Türklere benzedikleri için bu tepkide bize kalıyor.

Almanya’nın ulusal kimliği çok kültürlü bir yapı şeklinde oluşmadı

Almanya göç sürecinde çok kültürlü bir ulus olamadı ama iki kültürlü bir ulus haline geldi. Almanya’da 83 milyonluk nüfusun 3,3 milyonunu Almanyalı Türkler oluşturuyor. Almanya’ya gelen Suriyeli sığınmacıların en önemli özelliği çocuk parası alabilmek için bol bol çocuk yapması. Ortalama bir Suriyeli ailenin Almanya’da 5 çocuğa sahip olduğunu görüyorsunuz. Bunu da Almanlar tepkiyle karşılıyorlar. Suriyeliler çalışmadan aldıkları sosyal yardım ve çocuk parasıyla geçiniyorlar ve kendilerine dükkan açıyorlar. Bu dükkanlar 1-2 yıl çalışıyor ve sonra kapanıyor. Hiçbir vergi ödemeden yaşamlarına devam ediyorlar.

Seçimlerde heyecan yok

Fazla bir seçim heyecanı göremediğimiz Almanya’da 60,7 milyon seçmen sandığa gidip oy atacak. Seçmenin 1,45 milyonu ise Türk kökenli Alman olacak. Neler yapacaklar, seçimlere ne kadar katılacaklar, kimlere oy verecekler bunlar seçimden sonra çok daha net ortaya çıkacaktır. Almanya’da bu konular pek araştırılmıyor. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir