BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

Almanyalı Türklerde AKP’ye yöneliş azalıyor

2 dakika okuma süresi

Son seçimlerde Almanyalı Türk seçmenlerin oylarının %64’nü alan AKP, önümüzdeki ilk seçimde Almanyalı Türklerin oylarında ciddi bir kayba uğrayacak.

Almanyalı Türkler hükümetin attığı adımlardan memnun değil

Bu konuda ciddi araştırmalar yapılmamış olsa da tüm kanaat önderleri ve dernek yöneticileriyle görüştüğünüz zaman özellikle Berat Albayrak tarafından kabul edilen “Karşılıklı Bilgilerin Paylaşılması Anlaşması” gereği, tüm Avrupalı Türklerin Türkiye’deki mal varlıklarını Alman Maliyesine bildirmesi nedeniyle, AKP’ye çok büyük tepki var. Aynı tepkiyi, Almanyalı Türk gençlerinde de hakim. Almanya’da bedelli askerlik için ödenecek parayla Türkiye ile arasındaki fark nedeniyle “biz Almanyalı Türkler dışlanıyoruz” yaklaşımı giderek artıyor.

Almanyalı Türkler sosyal yardım alıyorlar

TAVAK Vakfının Almanyalı Türk sivil toplum kuruluşlarıyla yaptığı toplantılarda insanlarımızın ekonomik durumunun her geçen gün daha kötüleştiği ortaya konuluyor. Sosyal yardımla Almanya’da yaşayan Türklerin sayısı artarken, işsizlikte bizim insanlarımızı olumsuz etkiliyor. Bunda Türk gençlerinin çalışmaya fazla sıcak bakmamalarının etkisi de var. Bu işsizlik için önemli bir faktör olarak ortaya çıkıyor. Almanya’da ayrımcılığa karşı Türkiye, Almanya ile yaptığı ikili görüşmelerde Almanya’ya karşı ağırlığını koymaması da bunun önemli nedenlerinden biri.

Mevlüt Çavaşoğlu’na karşı Almanya’da tepki her geçen gün büyüyor. Avrupalı Türklerin tek televizyon kanalı olan Kanal Avrupa’da yapılan programlarda, bu tepki ortaya çıkmaya devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir