BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

Almanya’nın AB liderliği bitiyor mu?

3 dakika okuma süresi

27 Eylül’de Almanya’da apayrı bir gelişme olacak. 16 yıldır Almanya’yı ve AB’yi yönlendiren, Obama, Biden, Putin gibi dünya liderleriyle aynı göğüs hizasında konuşan Angela Merkel, eşiyle birlikte evine çekilirken, OlafScholz’un ya da ArminLaschet’in başbakan olduğu bir Almanya ile karşı karşıya kalacağız.

Önümüzdeki dönemde Avrupa Birliğinde bir “lider” krizi ortaya çıkabilir

Olaf Scholz’un fazla bir liderlik vasfı yok. ArminLaschet’te seçim sürecinde çok fazla yıprandı, Laschet nasıl bir liderlik yapacak, bilemiyoruz. Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Mayıs 2022’ye kadar AB’ye liderlik etmeye çalışacaktır ama onun liderliğinin de etkili bir liderlik olmayacağını tahmin ediyorum. Avrupa Birliği lidersiz bir döneme giriyor. Artık AB bütçesinin neredeyse %40’nı ödeyen Almanya, AB’ye yön veremeyecek. Almanya’nın yeni Başbakanı’nın, Putin ve Biden’la aynı göğüs hizasında hareket eden bir lider olamayacağını düşünüyorum.  Tüm bu gelişmelere rağmen Almanya, AB’nin ekonomide dinamosu olmaya devam edecek.

Merkel sonrası Avrupa Birliği boşluğa düşebilir

Özellikle Merkel sonrası yeni bir liderin kolay kolay çıkamayacağı AB, bir süre bu boşluğu dolduramayacak. Bu süreçte ise Transatlantik Paktı’nı AB ile gerçekleştirme konusunda mutabık kalan Biden’la,  Merkel’le Kuzey Akımı Doğalgaz Boru Hattı Projesi konusunda anlaşma yapan Putin, Merkel sonrası AB siyasetine etki etmek isteyeceklerdir. Avrupa Birliğinin ortak bir dış politikasıyla, ortak bir savunma gücünün olmayacağından kısa ve orta vadede hareket edebiliriz.

Türkiye bu gelişmelerin çok dışında kaldı

Türkiye ise AB sürecinden kopmayıp, tam üyelik hedefini gerçekleştirebilseydi, en azından Almanya ile aynı büyüklüğe sahip bir ülke olarak özellikle ordusunun gücüyle AB’ye renk katabilirdi. Maalesef şu anda AB’de bunu kimse düşünmüyor. Herkeste bir Türkiye karşıtlığı var. Almanya’da sokaktaki adama “Türkiye” dediğiniz zaman, çok negatif düşünceler içinde olduğunu görüyorsunuz. AB’nin ikinci önemli ülkesi Fransa’da da Türkiye karşıtlığını görebiliyorsunuz. Hollanda ve Avusturya’daki politikacıların inanın Türkiye karşıtlığı Almanya’dan daha fazla.

Almanyalı Türkler “Almanya’nın yeni Başbakanı’nı” seçmek için sandık başında olacak

Almanya’da 1,45 milyon Türk kökenli seçmen için TAVAK Vakfının önderliğinde bir seçim kampanyası yapıldı. Bunun ne kadar başarılı olduğunu 26 Eylül Pazar günü göreceğiz. Fakat seçim kampanyası sürecinde inisiyatif alarak Almanyalı Türkler olarak desteklediğimiz Armin Laschet, partisi CDU-CSU tarafından yeteri kadar destek görmediği için başarılı olması güç. Tabii ki hiç belli olmaz… Son iki haftaya girilirken Laschet bir atılım yapabilir. Bakarsınız hepimiz yanılırız, Armin Laschet Almanya’nın Başbakanı olup, AB’ye de ciddi bir liderlik süreci içine girebilir. Tanrı’dan ümit kesilmez.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir