BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

Ukrayna’daki politik kriz askeri bir çatışmaya dönüşebilir mi?

2 dakika okuma süresi

Ukrayna’nın durumu şu anda çok kritik gelişmeleri gösteriyor. Batı’ya arkasını yaslayan Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, Ukrayna’nın kısa zamanda Batı Ukrayna olarak Avrupa Birliğinde yer alması için çalışıyor. Bu konuda AB’de Ukrayna’ya ümit veriyor. Son 6 AB Liderler Zirvesi’ne Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski’yi Brüksel’e davet ettiler.

Rusya Ukrayna konusunda Batı’ya taviz vermemekte kararlı

Rusya, katiyetle Ukrayna’nın Batı bölgesi dahil, NATO veya Avrupa Birliğine katılmasını istemiyor. Kırım’a da el koymuş durumda. Ukrayna’nın Doğu’sunda yaşayan Ruslar, özellikle diğer bölgelerde yaşayan Ruslarla birlikte “nasıl ülkenin tamamını kontrol edebiliriz”, düşüncesi içindeler. Böylesine bir krizi ABD ve AB ülkeleri de istiyor. Ayrıca Kırım için yapılan zirvede Mevlüt Çavuşoğlu başta olmak üzere 36 ülkenin farklı düzeylerde temsilcisi katılıyor. Kırım’ı şu anda Rusya yutmuş durumda. Pek fazla geri alınmasının ümidi yok, fakat 36 ülkenin katıldığı zirve bu konuda bir direnç ortaya koyuyor.

Ukrayna’da AGİT güvenlik güçleri çok önemli bir rol oynuyor

AGİT’in askeri üssü 7 ülkede bulunmaktadır. En uzun süre kaldıkları yerde Ukrayna’dır. Rusların her an saldırgan bir politika izleyebileceği bilinen bir gerçek fakat Batı’dan çekinmeleri nedeniyle bu konuda adım atmıyorlar. Bu adım atmayacakları anlamına gelmiyor. Putin, Ukrayna’yı Belarus ve Karadeniz’den çepeçevre sıkıştırmış bulunuyor. Ukrayna’nın Batı’ya yönelmesi Putin’i çok rahatsız ediyor. Olası bir gerilim anında Rusya, Ukrayna’yı Moldova’ya kadar müdahale etme hazırlığında, fakat çekindikleri için bunu gerçekleştiremiyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir