BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

Türkiye’de erken seçim kaçınılmaz!

2 dakika okuma süresi

Türkiye’de son gelişmeler erken seçimin gerekliliğini ortaya koyuyor. Ekonomik kriz, muhalefet ve iktidar arasındaki çekişmeler, dış politik baskılar, her geçen gün artan işsizlik, özellikle akademisyenlerin iş bulamaması, Türkiye’den yurtdışına yoğun kaçış gibi etkenlerin hepsi, Türkiye’de erken seçimi kaçınılmaz yapıyor.

Erken seçim ihtimalini güçlendiren ana neden ekonomik kriz

Erken seçim, Mayıs veya Haziran 2022’de gerçekleşecek. Bazı beklentiler bu tarihi Ekim 2022 olarak öngörseler de özellikle Türkiye Merkez Bankasının rezervlerinin azalması, devletin vergi toplayamaması, 5 müteahite verilen paraların büyük boyutlara gelmesi, ekonomik krizi her geçen gün daha belirgin hale getiriyor.

Türkiye’den kaçışlar her geçen gün daha da artmakta

Büyük sermaye Türkiye’yi her geçen gün terk etmektedir. Bunun ekonomik etkileri her geçen gün büyümektedir. Sabancı Holding’le başlayan, diğer holdinglerle devam eden bu kaçışa orta sınıfta eklenmektedir. Türk ekonomisinin bağımlı olduğu yabancı sermayede son yıllarda Türkiye’ye gelmemektedir. Gümrük Birliği çerçevesinde Avrupa’daki tüm çikolata ve şekerleme fabrikaları, mallarını Türkiye’de pazarlamaktadırlar. Bunlarında ekonomik büyümeye katkısı çok azdır. Ortaya çıkan son büyüme verileri fazla inandırıcı olmamaktadır. Pazara çıkan insanlar, ceplerindeki parayla fazla alışveriş yapamamaktadırlar. Şimdi esnafa yönelik yeni borçlandırma politikası uygulansa da bunun bir sonuç vermeyeceği ekonomistler tarafından öngörülmektedir.

İktidar seçime hazırlanıyor, muhalefet ise birlikte hareket etmiyor

İktidar seçime hazırlanmakta ve şimdiden her türlü olanağı değerlendirmektedir. Diyanet İşler Başkanı iktidar partilerinin bir ortağı gibi… Atatürk karşıtlığı ile iktidara puan kazandırmak istemektedirler. Muhalefette tam bir güç birliği ortaya çıkmamaktadır. Her ne kadar Meral Akşener ve Kemal Kılıçdaroğlu birlikte çok fotoğraf çektirseler de bu ikilinin Kürt oylarına mecbur olduğunu herkes bilmektedir. Buna karşılık HDP ve İYİ Parti arasındaki çekişme büyük boyutlardadır. Bu da Cumhur İttifakı’na olumlu yansımaktadır. Bakalım Mayıs 2022’ye kadar bu köprünün altından ne kadar su akacak, fakat değindiğim gelişmeler, bahar sonu veya yaz başı Türkiye’ye bir erken seçim getirecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir