BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

Armin Laschet ARD TV’deki seçim programında çok başarılıydı

2 dakika okuma süresi

Almanya’nın birinci televizyon kanalı ARD, 3 başbakan adayıyla ayrı ayrı soru-cevap şeklinde programlar yaptı.

Laschet bir come-back yapabilir mi?

İlk olarak Yeşillerle başlayan, sonra Sosyal Demokratlarla devam eden ARD, üçüncüsünü Armin Laschet’le birlikte yaptı. Müracaatlar sonunda seçilen 60 kişinin sorularını yanıtlayan Laschet, çok başarılı cevaplar verdi. Hakikaten Almanya’da başbakanlığa en layık kişi olduğunu ortaya çıkardı. Buna karşılık kendi partisinde henüz ciddi bir kampanya yapılmıyor. Parti belirli bir şekilde yenilgiyi kabul etmiş gibi gözüküyor. Bu CDU-CSU adına tarihi bir hata oluyor.

Almanyalı Türkler Grubu Laschet’i desteklemeyi sürdürecekler

Armin Laschet’i Destekleyen Almanyalı Türkler İnisiyatifi, Laschet’i desteklemeye tüm hızlarıyla devam ediyorlar. Bu 48 kişinin içinde sosyal demokrat, Hristiyan demokrat, liberaller ve yeşillerde bulunuyor. Hedef katiyetle Hristiyan Demokratları değil,  Armin Laschet’i desteklemek. 2005-2010 yıllarında Uyum Bakanı olarak KRV Eyaleti’nde çok başarılı işler yapan Laschet, özellikle seçim arenasında verdiği cevaplarla bu görev için çok uygun bir kişi olduğunu gösterdi. Son olarak Maliye Bakanı ve SPD’nin Başbakan Adayı Olaf Scholz’ün bakanlığından gelen kötü kara para yıkama haberlerinden sonra Armin Laschet’in şansı son 10 günde açılabilir.

Laschet özel statüyü destekliyor

Armin Laschet, TAVAK Vakfının ortaya çıkardığı Türkiye-AB arasında özel statülü işbirliği perspektifine de inanan bir lider. Tabii ki hepimiz tam üyeliği istiyoruz fakat şu anda gerçekleşen olaylar çerçevesinde böyle bir şansın olmadığını bilerek, ayrılan İngiltere’nin modelinde Türkiye ile AB arasındaki işbirliğini, Armin Laschet destekleyen bir siyasetçi. Türkiye içinde önemli bir seçim olan 26 Eylül Almanya Seçimlerinden sonra Mayıs 2022’de yapılacak Fransa Seçimlerinde Fransalı Türkler İnisiyatifi olabilir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir