BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

60 yıllık göç süreci

2 dakika okuma süresi

1961 yılının Eylül ayında, ilk defa 6.800 insanımız Bülent Ecevit’in Çalışma Bakanlığı sürecinde yapılan Ankara Anlaşması çerçevesinde Almanya’ya çalışmaya gittiler. Bu sayı önce yarım milyona, daha sonra 1 milyona çıktı. Devamlı artan bu sayı, 2021 yılında Almanya’da doğan çocuklarımızla birlikte 3,3 milyon insana erişti. 1,7 milyonu Alman vatandaşı oldu.

65 bini kendi başına iş kurdu. 100 binin üzerinde gencimiz işçi çocukları olarak Almanya’daki üniversitelerde eğitim görüyorlar. Nüfusumuzun artık neredeyse yarısı kadınlardan oluşuyor. Sosyal sigortalı olarak çalışanlarımızın sayısı %31.

TAVAK Vakfı olarak bu konuda araştırmalarımıza her zaman devam ettik. Şimdi bu konuya ağırlık vererek belirli adımlar atıyoruz. İlk olarak büyük bir olasılıkla İBB ile birlikte bir “göç müzesi”ni İstanbul’da gerçekleştirmek istiyoruz.

İkinci olarak Kasım ayında, 60 yıllık göç sürecinin analizini yapan yayınımız Maltepe Belediyesi ile birlikte kamuoyuna sunulacak. Bu programda ayrıca bir sempozyum gerçekleştirmeyi planlıyoruz.

Almanya’ya Türklerin gidişinin 60. yılı Almanya’da Cumhurbaşkanı başta olmak üzere birçok kuruluş tarafından kutlanıyor. Türkiye bu konuda duyarsız. Kültür ve Turizm Bakanı’na bu konuyu önerdiğimiz zaman “biz göçü fazla öne çıkarmak istemiyoruz” dedi. Bu Türkiye’nin ciddi bir ayıbı. Yurtdışı Türklere bizim jest yapmamız lazım. İlk olarak bir göç müzesinin gerçekleştirilmesi gerekir.

Ayrıca, ikili görüşmelerde, Almanlara ağırlıklı olarak Türklerin sorunlarını ortaya çıkarmamız şart. Almanya, her ne kadar çok kültürlü bir ulus haline gelemese bile, iki kültürlü bir ulus haline geldi. Alman çoğunluk ve Türk azınlığın beraber barış içinde yaşaması için Türkiye, Almanya’ya her zaman baskı yapmaya devam etmeli. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir