BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

Kürt Sorunu var mı?

3 dakika okuma süresi

Türkiye’de tartışmalar aniden hızlandı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “biz Kürt Sorunu’nu HDP ile çözebiliriz” açıklamasından sonra, diğer partiler Türkiye’de Kürt Sorunu olup olmadığını tartışmaya başladılar. Bu konuda tartışmalar daha da büyüyecek gibi gözüküyor.

Kürt Sorunu’nu CHP-HDP çözebilir

Türkiye’de 83 milyonluk nüfusun %20’si veya evliliklerle birlikte %25’nin Kürt kökenli olduğundan hareket ediliyor. Bu konuda en son 1960’lardaki genel nüfus sayımında kökenler sorulmuştu. Ondan sonra bu kaldırıldı fakat günümüzde nüfus sayımı projeksiyonu yaparak bu sayılara ulaşanlarımız var. Türkiye’de eşitlik prensibi herkes için geçerli ama insanlarımızın belirli ölçüde Kürt etnik kimliği nedeniyle dışlandığı da bir gerçek. Bu sorunu çözmek Türkiye Cumhuriyeti’nin görevlerinden biridir. Cumhuriyet’imiz 1923’te kurulduğu zaman 47 ayrı etnik ve dinsel kimlikten oluşan bir topluluktu. Mustafa Kemal Atatürk “Ne Mutlu Türk’üm Diyene!” diyerek, herkesi Türk ulus kimliği etrafında birleştirmek istedi. Günümüzde Kürtçe yayınlar tamamıyla serbest, kamu okullarında Kürtçe eğitim dili olarak verilmiyor ama kurslarda bu olanaklar her açıdan devam ediyor.

Kürt Sorunu’nun çözümünün adresi TBMM’dir

Yurtdışında Kürt Sorunu’na en duyarlı ülkeler, Almanya’yla Fransa’ydı. Fransa Kürt kimliğini büyük ölçüde destekledi. 80’li, 90’lı yıllarda Dr. Yekta Uzunoğlu, Paris’teki Kürt Enstitüsünün Müdürü olarak bu konuda büyük atılımlar yaptı. Almanya’da belirli bir süre Kürt Sorunu’na çok sahip çıktı. Şimdi baktığınız zaman artık dünyada da Kürt Sorunu’na fazla sahip çıkan ülke de yok. Dünya artık bu sorunun çözümünün Türkiye’den geçtiğinin farkında ve bu sorunun köklü çözümünü programına alan ilk parti CHP olmuştu. Şimdi tekrar bu konuyu gündemine alarak başarılı çıkışlar yapıyor. İnsanlarımızın Kürt-Türk veya başka bir etnik, dinsel kimliği nedeniyle dışlanmayarak bir arada yaşaması, iç barışın sağlanması açısından şart. Son zamanlarda PKK’nın Türkiye’deki eylemleri azalıyor. Türkiye sınırlarını terk ettiler. Öcalan’ın da bu sorunun çözümünde bir önemi kalmadı. Türkiye’nin Kürt Sorunu’nun çözümünde atacağı en önemli adım, suçu tam olarak belli olmayan HDP eski Eş Başkanı Selahattin Demirtaş’ı, AİHM kararları çerçevesinde serbest bırakmak ve Parlamento’da halkın iradesiyle yer alan HDP ile diyalog sürecini başlatmak olur. Kandil, İmralı gibi kavramların artık Türkiye’de hiçbir önemi yoktur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir