BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

Biden’ın Türkiye karşıtlığı devam ediyor

2 dakika okuma süresi

ABD Başkanı Biden, iktidara gelir gelmez, 24 Nisan tarihinde sözde Ermeni Soykırımını tanıdı. Daha sonra Irak ve Suriye’de Kürt devleti kurulması için hem politik, hem de askeri açıdan bu sürece destek verdi. Son olarak Birleşmiş Milletler toplantısına giden Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın kendisiyle görüşme talebini reddetti. İkisi de aynı zamanda New York’taydılar, bir görüşme olabilirdi.

Biden hala S-400’lerin kullanılmaması konusunda ısrar ederken, 1,4 milyar dolar ödediğimiz F-35 Programı’ndan Trump döneminde çıkartılmıştık.

Biden ne yapmak istiyor?

Türk-Amerikan ilişkilerindeki çalkantılı gidişin sonu ne olur? ABD tam anlamıyla Türkiye’yi kaybetmek mi istiyor? Yunanistan’a Gümülcine’de askeri üs kurarak destek verirken, Ege Adaları’nın silahlandırmasında da Yunanistan’ı desteklemeyi sürdürüyor. Asıl ilginç gelişme ise Güney Kıbrıs’a Trump yönetiminin silah ambargosunu kaldırması oldu. Biden bu konuda da geri adım atmış değil.

Biden’ın ABD ve AB arasında görüşülen ve anlaşılan Transatlantik Paktı’nı uygulamaya alacak olması, Türkiye’nin başına iş açacak. Türkiye olarak Gümrük Birliği’nin uygulayıcısıyız fakat karar mekanizmasında yer almıyoruz. Bu açıdan, eğer Transatlantik Paktı uygulanırsa, Türkiye gümrükler açısından çok büyük zarara uğrayacak. Biden, inanın son zamanlarda İran’a Türkiye’den daha yumuşak bir politika uyguluyor. Afgan sığınmacıların İran üzerinden geçerek Türkiye’ye girmesi konusunda İran’la indirekt anlaşması var.

Biden’ın Türkiye karşıtlığı niye bu kadar fazla?

Biden’ın Türkiye karşıtlığı ne tür boyutlara ulaşır göreceğiz. Erdoğan’ın New York’ta ABD’ye ve Biden’a çıkışı, oldukça haklı. Türkiye partner olarak gördüğü ABD’nin Türkiye’yi dışlayan politikalara karşı cevap vermesi lazım. Türkiye bu cevabı nasıl verebilir? Bunların muhalefet ve iktidar arasında ortak bir görüş birliğine varmasını gerektirecek. Türkiye tek vücut olarak ABD’nin bu politikalarına karşı cevap verecek güçte bir ülkedir. 1974 yılında Bülent Ecevit’in Başbakanlığı sürecinde gerçekleşen Kıbrıs çıkartmasından sonra, ABD’nin silah ambargosuna karşı Türkiye, gereken cevabı vermişti. Aynı Türkiye, Biden’a karşı bayrağı her zaman dik tutacaktır, tutmalıdır.      

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir