BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

Almanya güç bir sürece girdi

2 dakika okuma süresi

Almanya’daki seçimler, ciddi bir kazanan ortaya çıkarmadı. Her ne kadar Sosyal Demokrat Parti, Hristiyan Demokrat Parti’den %1,5 daha fazla oy alsa da iki partinin de adayları, başbakan olmaya hazırlar. Şimdi, koalisyon görüşmelerinde esas belirleyici unsur, Hür Demokratlar ve Yeşillerin alacağı karara bağlı. İki partide koalisyon için görüşmelere başlayacak ve kiminle hükümeti kuracaklarına karar verecekler.

Hür Demokratlar koalisyonun kilit partisi konumunda

Bir diğer koalisyon ihtimali ise seçimin birinci ve ikincisi partisi olan SPD’yle, CDU-CSU’nun, büyük koalisyonu gerçekleştirmesi olacak. Bu koalisyon Almanya için en iyi karar olur. Almanya huzurlu bir büyümeyi gerçekleştirir. Olaf Scholz Başbakan, Armin Laschet’te Dışişleri Bakanlığını yürütür. Bu koalisyon hükümeti, Türkiye için en iyi koalisyon hükümeti olur.

Yeşiller ve Hür Demokratlarda, Türkiye karşıtı politikacılar var. Yakından tanıdığım Christian Lindner, oldukça dengesiz bir politikacıdır. Çok büyük hırsı ve skandalları vardır. Yeşillerde ise genel olarak Cem Özdemir gibi Türkiye karşıtı siyasetçiler vardır. Hür Demokratlar ve Yeşiller, Sosyal Demokratlarla üçlü koalisyon oluştursalar, bu hükümet Türkiye’nin lehine olmaz fakat bu üçlü kombinasyon hangi büyük partiyle olursa olsun, Almanyalı Türklere fazla zarar vermez, önlerini açar.

Hristiyan Demokratlar tarihinin en düşük oyunu aldı

Hristiyan Demokratlar, 16 yıllık Angela Merkel sürecinden sonra, bu seçimlerde ciddi bir yenilgi yaşadılar. Buna rağmen Armin Laschet, kötü bir sonuç almadı. Böylece Laschet hem parti başkanlığını koruyacak, Hem de KRV Eyaleti’nde Başbakanlık görevini sürdürecek. Seçimin en büyük sürprizi Olaf Scholz, başlarda kamuoyunun fazla şans vermediği bir kişiydi. Şimdi Almanya’nın başbakanı olmaya hazırlanıyor. Olaf Scholz, büyük bir sürpriz yapıp, Yeşiller ve Hür Demokratları ikna edip, hükümet kuramazsa, Armin Laschet 3’lü koalisyonla iktidarı yönlendirecek. Tabii ki Yeşiller ve Hür Demokratların birbirleriyle nasıl geçinecekleri, neler yapacaklarını hiç kimse bilmiyor. Seçimlerde ciddi bir diğer yenilgiyi ise Sol Parti yaşadı. Üç bölgede direkt adayları kazanmasalardı, %5’in altında oy aldıkları için, Parlamento’ya giremeyeceklerdi. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir