BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

AB’den Türkiye’ye kötü haberler geliyor

2 dakika okuma süresi

AB Komisyonu, üye olacak ülkeler ve üye olamayacak ülkeler listelerinde yenilikler yapıyor. Buna göre, AB, Aday ülke statüsünde olan fakat uzun zamandır adaylık konusunda adım atılmayan Türkiye’yi, aday statüsündeki ülkeler listesinden ayırıp, Kuzey Afrika’da aday yapılması düşünülmeyen, Cezayir, Fas, Libya, Tunus gibi ülkeler listesine eklemek istiyor. İlk kokuları geldi, AB Komisyonunda bu konular tartışılmaya başlandı. Türkiye’ye atılacak bu büyük kazıkla artık ülkemiz aday ülke statüsünde bile anılmayacak.

AB genişlerken Türkiye dışında kalmamalı

Almanya’da büyük ihtimal koalisyon ortağı olacak olan Hür Demokratların lideri Christian Lindner, Türkiye ile üyelik görüşmelerinin kesilip, Türkiye’nin AB dışında Kuzey Afrika ülkeleri gibi bir statü de konumlandırılmasını istiyor. Bu olaylar son günlerde üst üste gelecek, geliyor. Türkiye kendisine çeki düzen verip belirli atılımlar yapmazsa, Ukrayna’nın “Batı Ukrayna” olarak aday olacağı AB’ye, uzaktan bakacak. Yakın bir zamanda, Avrupa Konseyi üyesi olan Gürcistan, Rusya gibi ülkelerinde AB’ye tam üyelik için sıraya girmelerine şaşırmayalım.  Türkiye’de son günlerde AB ciddi bir şekilde gündemden düşmüş bulunuyor. Gerek iktidar, gerek muhalefet bu konuları dile getirmiyor. ABD ile köprüleri tam olarak atmaya hazırlandığımız bu günlerde, kalkıp bir de AB ile ilişkilerimiz kesilirse, artık Türkiye Afrika ve Ortadoğu ülkeleriyle aynı sınıfta yer alacak.

Türkiye açısından AB’den uzaklaşmak akılcı değil

Avrupa Birliğinin atmaya hazırlandığı ve ön açıklamalarının yapıldığı bu konu daha Türkiye’nin gündeminde yok. Basınımızda, kamuoyumuzda, siyasette bunu tartışan yok. Türkiye tam üyelik görüşmelerinin tekrar başlaması ve belirli fasılların tekrar açılması için derhal harekete geçip, Brüksel’le temasa geçmeli. AB’nin sınırları, Bulgaristan, Romanya ve Ukrayna’da bitmemeli. Türk halkı çok uzun bir zamandır AB ile ilişki halinde. Bu ilişkilerin çok somut ve başarılı bir şekilde yürümesi lazım. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir