BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

Almanya’yla yeni ilişkiler ağı başlamalı

3 dakika okuma süresi

Almanya’da seçimlerden sonra, iki büyük parti seçim yarışını çok az bir farkla tamamladılar. Sosyal Demokratlar %25,7’lik bir oy oranına sahip olurken, Hristiyan Demokratlar %24,1’de kaldılar.

Almanya’da seçimlerden sonra üç koalisyon senaryosu ortaya çıktı

Şimdi üç olanak var. Ya Sosyal Demokratlar, Yeşiller ve Hür Demokratlarla koalisyon hükümetini kuracak, veyahut Hristiyan Demokratlar bu koalisyonu Sosyal Demokratların yerini gerçekleştirecekler. Üçüncü olanak ise iki büyük parti olan SPD ve CDU-CSU’nun bir araya gelerek büyük koalisyonu oluşturmaları. Aralık sonuna kadar bu tartışmalar sonuçlanacak. Büyük ihtimal Almanya yeniden büyük koalisyon hükümetiyle yönetilecek. Buna göre Sosyal Demokrat adayı  Olaf Scholz Başbakan olurken, Hristiyan Demokratların Genel Başkanı Armin Laschet Dışişleri Bakanı olarak görev yapacak.

Türk-Alman ilişkilerini neler bekliyor?

Hangi hükümet Almanya’da kurulursa kurulsun, Türkiye’nin Almanya ile diyaloga geçmesi şart. Angela Merkel’le başta büyük sorunlar yaşayan Tayyip Erdoğan, son yıllarda iki tarafında belirli adımlar atmasıyla, sorun çıkarmadan ilişkileri sürdürdüler. Buna karşılık Türkiye’nin herhangi bir sorununu da Angela Merkel çözmedi. Gümrük Birliği’nin iyileştirilmesi konusunda buna en fazla karşı çıkan Almanya ve Angela Merkel olmuştu. Şimdi Almanya’nın atacağı ilk adım, Türkiye’nin Gümrük Birliği’ni iyileştirilmesine yönelik olacak.

Türkiye’den Almanya göç devam ediyor

Daha sonra Almanya, Türkiye’den belirli branşlarda işçi alımını hızlandırdı. Bunların başında sağlık personeli, daha sonra gastronomi personeli geliyor. Sağlık personelinde son iki yılda 7 bin Türk doktor Almanya’ya göç etti. Hasta bakıcı olarak Almanya’da bakım evlerine giden hemşirelerin sayısı da 14 bini buldu. Gastronomi de tam sayılar ortaya çıkmadı ama sayıları 40 bini bulan gastronomi kuruluşları, Türkiye’den artık aşçı getirme şansına sahipler. Bunun da hızlanacağından hareket edebiliriz. Şimdi Almanya belirli branşlarda Türkiye’den işçi alımına başlayabilir. Buna göre serbest dolaşım hakkı Türkler için geçerli olmasa da belirli branşlarda bu hızlanabilir.

Türkiye’nin de Almanya’ya yönelik Avrupa Güvenlik ve Savunma Kimliğinde özellikle son yıllarda tekrar gündeme gelen Avrupa Ordusu’nda somut adımlar atabileceğini Almanlara iletebilir. Karşılıklı işbirliği çerçevesinde Almanya Ortadoğu ve Kafkaslardaki etkenliğini veya daha da geliştirmek istediği etkili politikasını ancak Türkiye’nin katkısıyla gerçekleştirebilir. Bu açıdan iki ülkede çok kazançlı çıkarlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir