BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

Doğu Akdeniz tekrar gündeme geliyor

2 dakika okuma süresi

Doğu Akdeniz’deki gelişmeler, Türkiye’nin Libya ile yaptığı anlaşmadan sonra, Türkiye’nin lehine dönmüştü. Libya’da seçimler oluyor, sonuçlarının ne olacağı tam belli değil. Buna karşılık Yunanistan, Güney Kıbrıs, yanlarına Fransa gibi ülkeleri de alarak, Doğu Akdeniz’de Türkiye’nin önünü kesmek istiyorlar.

KKTC tanınmadı, İsrail ve Mısır’la normalleşme henüz sağlanmadı

Hala Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Müslüman ülkeler tarafından tanınmadı. Bu konuda Katar, Azerbaycan, Malezya, Pakistan gibi ülkelerden ses gelmiyor. Türkiye’nin Doğu Akdeniz konusunda atacağı bir diğer adımda Mısır ve İsrail’le ilişkileri geliştirmek olmalı. Büyük olasılıkla, çok kısa bir zamanda Mısır’a Türkiye Dışişleri Bakanı’nın gitmesi bekleniliyor. İsrail bütün Arap dünyasıyla ilişkilerini pekiştirdi. Artık Filistin’e bizden başka sahip çıkan bir ülke kalmadı. Filistin kusura bakmasın. Filistin’in bize hiçbir yararı olmadığı için artık takkeyi önümüze koyup düşünmemiz lazım.

Yunanistan ve Güney Kıbrıs AB ve ABD’nin politik desteğini arkasına aldı

Türkiye olarak artık Doğu Akdeniz’de petrol ve doğalgaz aramayı durdurduk. Bu Türkiye açısından çok ciddi bir geri adım atma söz konusu. Yunanistan ve Güney Kıbrıs AB’yi arkasına alarak Türkiye’ye karşı çok ciddi yaptırımları harekete geçirdiler. ABD, Kıbrıs konusunda tarafını belli ediyor. Güney Kıbrıs’a koyduğu silah ambargosunu 3 ay önce kaldırdı. Artık Güney Kıbrıs’a ciddi bir şekilde silah yayıyor. Suriye’de Kürt devletini oluşturan ABD, şimdi Güney Kıbrıs’la Türkiye’yi sıkıştırmaya çalışıyor. Yunanistan Batı Trakya’da Türklere ciddi baskılar yapmaya devame diyor. AB bu konuda tamamıyla susuyor.

Türkiye’nin öncelikle Mısır, İsrail ve Suriye ile ilişkilerini düzeltmesi lazım. İkinci adım olarak da Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin tanınması için dostların artık kendisini belli etmesi gerekiyor. Bunların yapılması şart. Aksi halde Doğu Akdeniz’de Antalya dışında ayağımızı suya sokamayacağız. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir