BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

Ekonomik kriz her geçen gün kötüleşiyor

2 dakika okuma süresi

Türkiye’nin en büyük sorunu, ekonomik krizin her geçen gün derinleşmesi. Özellikle son faiz kararından sonra 9 liraya yaklaşan dolar ve 10,5 sınırını her an geçmekte olan euronun konumu ekonomiyi altüst etmiş durumda.

Tarım sektöründe Türkiye dışa bağımlı, turizm girdileri ise kışa doğru azalacak

Diğer önemli gelişme, Türkiye’de endüstriyel yatırımların durmuş olması. Şu anda yeni yatırımlar yok gibi… Her ne kadar ihracatımızda belirli kıpırdamalar varsa da yatırımlar bu konuda ümit vermiyor. Önemli bir gelişmede tarım politikasında olmalı. Ülkemiz tarımda tamamıyla dışa bağımlı hale gelmiş bulunuyor. Tütün, fındık, şeker kamışı gibi Türkiye’nin en fazla ürettiği ürünler yabancıların elinde. Dünyada en fazla fındık üreten ülke olan Türkiye, fındık pazarında belirli bir kişinin etkisiyle İtalyan firmaların etkisine girmiştir. Özellikle fındık ve çay Türkiye’de promotor branşlardı. Faizler nedeniyle araba satışı ve konut satışı durmuş durumda. Bu pazarda da hareketlilik yok. Turizm belirli bir süre baş aşağı gitse de son 4 ayda girdilerle Türkiye’ye nefes aldırdı. Fakat bu aydan itibaren Türkiye’de de büyük bir girdi beklemememiz lazım. Ayrıca karşılıklı bilgilendirme çerçevesinde Avrupalı Türklerin Türk bankalarındaki paralarına başta Almanya olmak üzere insanlarımızın çalıştığı ülkeler, ciddi bir şekilde vergi almaya başlayacak. Bu vergilerde insanlarımızın Türkiye’deki girişimlerinden karşılanacak. Bu da ayrı bir olumsuz gelişme.

Türkiye’den kaçışlar artıyor

Türkiye’nin en zengin 10 holdinginin paralarını yurt dışına götürdüklerini duyuyoruz. Yatırımlarını İngiltere, Almanya gibi ülkelerde yapıyorlar. Bunlarında kaybı Türkiye’de iş piyasasında görülecek. Ülkemizdeki işsiz sayısının 10 milyona ulaştığından hareket ediliyor. Tarımdaki işsizlik çok daha büyük bir boyutta. Gençlerimiz ülkemizden ümidi kesip, başka ülkelere gitme çabasındalar. Bunları önlemek için ciddi atılımların yapılması şart.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir