BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

SIRA DÖVİZDE !

3 dakika okuma süresi

Dolar/TL kurunun 9.20 olmasının ihalesi döviz bürolarına ve döviz alan vatandaşa  çıkarılmış  olacak ki bu fatura yeni çıkan tebliğle  onlara kesilmiş  gözüküyor…

Döviz bürosu nedir?

Halk arasında döviz bürosu olarak bilinen yetkili müesseseler yabancı ülke paralarının alım-satım işlerini yürütür.1993 yılında çıkan kararda yapılan değişiklikle hayatımıza girmiştir.

Vatandaşın işlemlerini bankalara oranla daha hızlı ve kolay halledebildiği bu işletmelerde güvenle işlemlerinizi en avantajlı şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Yeni çıkan tebliğ ile

1 dolar alım -satıma bile kimlik beyanı şartı getirilmiş!

Döviz bürolarının sermaye yükümlülükleri 5 katına çıkartılmış!

Devri yada satılması durumunda çok ağır maddi şartlar getirilerek kapatılması dışında bir yol bırakılmamıştır.

Bankaların ticari rakibi olarak görülen bu işletmeleri azaltmak, ortadan kaldırmak bankaların tekeline vatandaşı sokmak amacı gütmekte ve yahut da halkın dövize rağbetini azaltmak istenmektedir.

Çılgın sorular

1-Kayıt dışılığı da engelleme bahanesiyle çıkartıldığı iddia edilen bu tebliğin hedefi çok ciddi vergiler ve harçlar ödeyen döviz büroları değil de kayıtdışı çalışan kuyumcu, benzinci bu işten 1 kuruş vergi alınamayan karaborsa unsurlara yönelmesi gerekmez mi?

2-Döviz bürolarında kimlik tespiti zorunluluğunun bir sonraki adımı Tıpkı katar ve Dubai’deki örneklerde olduğu gibi kredi kartı limiti modeli gibi Döviz alım satımına aylık 2000 USD limit koymak mıdır?

3-İstanbul havaalanındaki önce İspanyollara verilen sonra Hollandalıların devraldığı  44 döviz bürosu şu anda  kimin?Hiç kimse döviz bürosu alamaz iken bu yabancı görünümlü şirketlere nasıl bu hak tanındı? Bu noktada  1-2 döviz bürosu değilde neden 44 adet  döviz bürosu var, yoksa pilot bölgemi seçildi? Tüm Türkiye’ye bir hazırlık mı yapılıyor? Bilal Döviz AŞ mi geliyor?…

Bu ne perhiz….

Binali beyin oğlunun 20 milyar doları aşan servetini pas geç,

Kayıp 128 milyar doları pas geç,

Süleyman Soylu yapılanması iddiasını pas geç,

Yıldırım Demirören’in ödemediği krediyi pas geç,

5’li ihale grubunun vergilerini affet, sürekli pas geç,

Hırsıza, arsıza, soysuza, dokunma .Şerefiyle namusuyla alnının teriyle 20-30 dolar almak için döviz bürosuna gelen vatandaşın aman kimlik bilgilerini almadan  fişlemeden bırakma ki yolsuzluk yapmasın(!)  

Ters çevirip bakın

Bulmacalarda olur ters çevirip bakın imgesiyle…

Moral bozmamak için 9’u ters çevirip bakabiliriz artık.

Sahi bir dönem dolar TL kuruda  6 idi.

2 TL papaz efendi,

1 TL Şahap Kavcı,

20 KURUŞTA  MB başkan yardımcısı,

Alın size 9,20…

Bir ara  boş koltukta düşmüştü o kur…

O boş koltuğa ihtiyaç var sanki!…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir