BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

Yunanistan Türkiye’ye saldırabilir mi?

2 dakika okuma süresi

Son günlerde Türkiye’nin gündeminde, Suriye’ye yapılması planlanan bir askeri harekat tartışılıyor. ABD ve Rusya ile sorunları artan Türkiye, Suriye’de yaşanan gelişmeler çerçevesinde askeri bir harekatla cevap vermek istiyor. Buna karşılık Batı dünyasında ilginç gelişmeler var. NATO kapsamında Fransa, Yunanistan’la ciddi bir savunma anlaşması (daha doğrusu saldırı anlaşması) imzaladı. ABD, Ege Adaları’nda ve Batı Trakya’da askeri güçlerinin sayısını ve askeri yığınağını arttırıyor. Yunanistan’da muhalefet, bugünkü hükümetin Türkiye’ye her an saldırabileceğini ve Yunanistan için çok acı sonuçlar doğurabileceğini gündeme getiriyor.

Yunanistan, Türkiye’ye savaş açmaya cesaret edebilir mi?

Askeri açıdan son zamanlarda güçlenen Yunanistan, böyle bir çılgınlık yapabilir mi? Ege Adaları’nı Lozan’a aykırı bir şekilde silahlandıran Yunanistan, şimdi Doğu Akdeniz’de de belirli atılımlar içinde ve bunları devamlı olarak arttırıyor. Yunanistan son aldığı cesaretle, ABD’nin de sırtını sıvazlamasıyla Türkiye’ye özellikle İzmir, İstanbul ve Akdeniz şeridinde uçaklarla bir saldırı yapma hazırlığı içinde. Yunanistan böyle bir savaş çıkmadan NATO (ABD) – Rusya tarafından önleneceğinin bilincinde. Böyle bir saldırı en fazla 4 saatlik karşılıklı bir çatışmaya dönüşür. İlk saldıran muhakkak daha büyük bir avantaj sağlar, fakat Türkiye’nin elindeki uçaklar eskise de Yunanistan’ı dize getirecek durumda. 4 veya 6 saatlik bir çatışmanın ortaya çıkması halinde, iki ülkede de çok derin yaralar açılacaktır.

ABD ve Fransa’ya Yunanistan ne kadar güveniyor?

ABD, Yunanistan’la her yıl yaptığı anlaşmayı bu yıl süresiz yaptı. Biden, Türkiye’yi güneyden PKK-PYD ile sıkıştırırken, Batı’da da Yunanistan’ın saldırısına göz yummaya hazır bir durumda. Brüksel, Berlin ve Washington’daki think-tanklerde bir Yunan-Türk çatışmasının, nasıl gelişeceği tartışılıyor. Çatışmanın kaç saat süreceği ve büyük kentlere verilecek zararlar gözden geçiriliyor. Böyle bir saldırının İzmir, İstanbul ve Akdeniz’de büyük zararlara yol açabileceği tahmin edilirken, Ege’deki Adalar, Batı Trakya’daki tesisler ve belki de Atina’ya kadar Türkiye bu saldırıya cevap verebilecek nitelikte. NATO içindeki iki gücün çarpışmasından Fransa ve ABD neler umuyor, niçin destekliyorlar, bunları gözden geçirmek lazım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir