BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

Protokol ziyareti

2 dakika okuma süresi

Geçtiğimiz Cumartesi günü, şu anda Almanya Başbakanlık görevini sürdüren Angela Merkel, 4 saatlik bir İstanbul ziyareti gerçekleştirdi. Bu ziyarete yönelik ben bundan önceki yazımda 8 beklentiyi dile getirmiştim, fakat bu ziyaret karşılıklı espriler, el sıkmalar ve komplimanlarla geçti.

Merkel-Erdoğan görüşmesi sembolikti

Gümrük Birliği’nin iyileştirilmesi, Almanya’da yaşayan 3,3 milyon Türk kökenli göçmenin Türkiye’deki banka hesap bilgilerinin Alman maliyesine verilmesi gibi konuları hiç ele almayan bir ziyaret oldu. Muhakkak ki Afganistan ve Libya konuları görüşmede 1-2 dakika konuşuldu, fakat Angela Merkel artık Türkiye’ye değil, politikaya veda etmiş durumda. Kendisinin söylevlerinin hiçbir şekilde belirleyiciliği olmadığını biliyor. Aday olmayarak partisinin büyük yenilgisindeki suçunun da bilincinde olması lazım. Türkiye’ye Merkel 5,4 milyon Suriyeliyi beslediğimiz için teşekkür etti. Önümüzdeki günlerde tekrar yeni bir bütçe verilebileceğini belirtti. Böyle bir gelişme hiçbir şekilde AB’de dile gelmiyor.

Almanya’da yeni hükümet kuruluyor: Türkiye-Almanya ilişkileri nasıl şekillenecek?

Merkel’in ziyareti sürecinde, neredeyse Olaf Scholz’de yeni başbakanlığını ilan etmek üzereydi. İlginç bir şekilde Hristiyan Demokratların iç çekişmeleri nedeniyle, Yeşiller ve Hür Demokratlar, Sosyal Demokratlarla koalisyon hükümetinin çatısını oluşturdular. İki hafta içinde Yeşillerin ve Hür Demokratların belirli talepleri törpülendikten sonra, renklerini kaybedecek olan bu iki küçük parti, nihayet iktidar olma şansına sahip olacaklar. İktidara Yeşiller çok uzun bir süredir aç. Hür Demokratların hileli iflaslarla adı anılan Lindler, “hangi bakanlığın koltuğuna otururum?” hevesi içinde. Türkiye’nin başına şimdi yeni bir bela geliyor. Her ne kadar Olaf Scholz Türkiye’ye yakın olsa da iki koalisyon ortağı ciddi Türkiye karşıtı partiler. Bakalım Olaf Scholz’un ilk ziyareti ne zaman olacak ve Türkiye’ye vaatleri neler olacak?    

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir