BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

Mısır ve İsrail’le ilişkilerimiz geliştirilmeli

2 dakika okuma süresi

Türkiye iki hata yaptı. İlk olarak Mısır’da Mursi’yi deviren Sisi ile ilişkilerimizi kestik, tanımadık ve Sisi şu anda Yunanistan ve Güney Kıbrıs’ın en büyük destekçisi ve dostu. Yunan Başbakanı ve Sisi çok iyi anlaşıyorlar.

Diğer hatamız ise Filistin için İsrail’le ilişkilerimizi kestik. İlişkilerimizi en alt düzeye indirdik. Türkiye’nin İsrail’le, İsrail’in de Türkiye’ye ihtiyacı var. Özellikle diasporada Musevi kitlesi her zaman Müslüman Türklere yapılan saldırılara karşı çıkar ve korurlar. Bunu ben Almanya’daki sürecimde Musevi lider İgnas Bubis’in bize yaklaşımında da görmüştüm. Türkiye, İsrail’den gelecek turistlere ihtiyaç duyar. Teknoloji alanında İsrail’le ortak çalışabileceğimiz birçok farklı alan var.

İsrail ve Mısır’la Türkiye yakınlaşırsa, Yunanistan-Güney Kıbrıs ve Fransa’ya karşı Doğu Akdeniz’de ipleri eline alacaktır

Özellikle Doğu Akdeniz’deki gelişmelerde Mısır ve İsrail’i yanımıza alırsak, Yunanistan, Güney Kıbrıs ve Fransa’nın Türkiye’yi sıkıştırma politikasını çözeriz. Bunu yapmadığımız takdirde Yunanistan maalesef Doğu Akdeniz’de at koşturmaya devam edecek. Girit ve Meis adasının kıta sahanlığı diye neredeyse bizi Doğu Akdeniz’de denize sokmayacaklar.

Bu iki ülkeyle ilişkilerin geliştirilmesi tabii ki Suriye ile olan ilişkilerimizin düzeltilmesine de apayrı bir katkıda bulunur. İlk olarak ülkemizde yaşayan 5,4 milyon Suriyeli geçici sığınmacının belirli bir bölümünün ülkelerine dönüşü sağlanırken, Suriye’nin de Akdeniz şeridinde Türkiye’ye yakın bir politika izlemesi, bizim çıkarımıza olacaktır.

Türkiye artık düşmanlarını çok kısa zamanda sayısal olarak azaltmalıdır. AB ile olan ilişkilerimize de böylece daha fazla zaman ayırabiliriz. Bunu yapmamız muhakkak ülkemizin yararına olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir