BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

TAVAK Vakfının “Türkiye’de Gastronomi Ekonomisi” toplantısı bugün gerçekleşiyor

1 dakika okuma süresi

Bugün, Türkiye-Avrupa Eğitim ve Bilimsel Araştırmalar Vakfının (TAVAK) sürdürdüğü Türkiye’de Gastronomi Ekonomisi araştırması, branşın uzmanlarıyla gerçekleşecek bir toplantıda tartışılacak. Türkiye’de gastronomi ekonomisi, pandemi sürecinde en fazla negatif etkilenen ve zarar gören sektörlerden biriydi. Kapanan restoranların bir daha açılmaması, işsizliği arttırdı. Özellikle gastronomi ekonomisinin %25-30’nu Türkiye’yi ziyaret eden turistler oluşturuyordu. Son iki yılda pandeminin etkisiyle turist sayısının azalması, sektörün daralmasında önemli bir unsur oldu.

Bu durum nasıl ilerleyecek? Türkiye’de önemli sektörlerden biri olan gastronomi, Türk Lirası’nın değer kaybetmesi nedeniyle, dolar cinsinden her geçen gün daha da geriliyor. Pandemiden önce 30 milyar dolarlık hacme sahip olan gastronomi ekonomisi, son iki yılda ortalama %30-35 oranında küçülmüştür.

Tüm bu gelişmeler, bugün yapılacak uzmanlar toplantısında değerlendirilecektir. Arzu eden dostlarımız, uzmanlık toplantısındaki yapılacak protokolü TAVAK Vakfından isteyebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir