BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

10 büyükelçinin sınır dışı edilmesi halinde Avrupa’da yaşayan Türkler nasıl etkilenir?

2 dakika okuma süresi

10 büyükelçinin 6’sı AB ülkeleri arasında. Norveç, Avrupa’da ama AB üyesi değil. Kanada, Yeni Zelanda ve ABD ayrı konumdalar.

10 büyükelçi persona non grata ilan edilip, sınır dışı edilirse, ister istemez Türkiye’nin bu ülkelerdeki büyükelçilerinin 48 saat içinde sınır dışı edileceğinden hareket edebiliriz. Böylece Almanya, Fransa ve diğer Avrupa ülkelerindeki insanlarımız, üst düzeyde temsil edilmeyen bir ülke vatandaşı olarak kalacaklar. Avrupa’daki büyükelçilerimizin büyük çoğunluğu eski büyükelçilerimiz Onur Öymen ve Osman Korutürk gibi kişiler. İnsanlarımızın içinde yaşadıkları ülkelerde çok ciddi bir şekilde haklarını korumuşlar, sık sık üst düzey görüşmeler yapmışlardı. Böyle büyükelçiler geri döndükleri zaman bu ülkelerle ilişkileri sürdürmek maslahatgüzarlara kalacak. Maslahatgüzarları  da bu ülkeler ciddiye almazlar. Almanya, Fransa ve Hollanda, insanlarımızın çok büyük oranda yaşadıkları ülkeler. Buradaki insanlarımızı sahipsiz bırakmak olmaz.

Türkiye persona non grata hamlesini 10 kere düşünerek almalı

Yalnız dış politika açısından değil, böyle bir adım Türkiye’nin başına birçok çorap örer. Öfkeyle kalkıp zararla oturmamak için daha yumuşak kararlar alınabilir. Gerekirse bu büyükelçilere Ankara’da üst düzey randevu verilmeyebilir. Onlarda bunu sineğe çekerler. Osman Kavala olayı dünyanın neresinde olursa olsun, Türkiye’nin önüne konulan bir olay. Değerli sosyal bilimci Ayşe Buğra’nın eşi olan Osman Kavala’ya belirli sıfatlar yakıştırmayalım. Tutuksuz yargılayalım. Osman Kavala yurt dışına kaçacak bir kişi değildir, Rıza Sarraf gibi kişilerle karıştırılmamalıdır.   

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir