BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

Türkiye 10 büyükelçiyi persona non grata ilan etmemeli

2 dakika okuma süresi

Geçtiğimiz günlerde başta ABD, Almanya ve Fransa gibi ülkelerin büyükelçileri olmak üzere, 10 büyükelçinin Türkiye’ye Osman Kavala konusunda AİHM’in kararlarını uygulanması ve kendisinin serbest bırakılması konusunda çağrıda bulunması, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından çok sert bir tepkiyle karşılandı.

AİHM, Osman Kavala’nın tutuksuz yargılanması konusunda bir karar verdi. Türkiye bunu maalesef bugüne kadar uygulamadı. Artık Türkiye’de hükümete yakın medyada yazan Mehmet Barlas, Cem Küçük gibi yazarlar Kavala’nın tutuksuz yargılanması konusunda ısrarlı.

Türkiye niye bu kadar ülkeye karşı savaş açıyor?

Persona non grata ilan edeceğimiz büyükelçilerin ülkeleri mütekabiliyet göstererek bizim büyükelçileri persona non grata ilan edecek. Böylece bu ülkelerle olan üst düzeyde ilişkilerimiz kesilecek. Başta Almanya olmak üzere profesyonel büyükelçilerimizin olduğu temsilciliklerimizde böyle kararlar vererek ilişkileri kesmek çok büyük bir hata olur. Zaten şu anda ABD’deki büyükelçimizi kimse ciddiye almıyor. Tayyip Erdoğan’ın yolladığı bir temsilci olarak görüyorlar.

Hükümet Türkiye düşmanlarının sayısını azaltmalı

Şu anda başta 10 ülke olmak üzere, başka ülkelere de diplomatik savaş ilan edilmesinin zararını Türkiye görecektir. Türkiye’nin dostlara ihtiyacı var. Bu dostların da kaybedilmemesi lazım. Düşmanlarımızın sayısının azaltılması gerek. Ankara, ABD ile köprüleri oldukça attı. Almanya ile bu duruma düşmememiz lazım. Fransa’da Macron hükümeti eline geçen her fırsatta Türkiye’ye zarar vermek istiyor. Fransa, Yunanistan, Güney Kıbrıs ve Avusturya AB için Türkiye’nin en azılı düşmanları. Geçtiğimiz günlerde belirttiğim gibi Türkiye’nin Mısır, İsrail ve Suriye ile barışıp, karşılıklı büyükelçi ataması şart.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir