BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

Almanya’da Türklere yönelik baskı her geçen gün artıyor

2 dakika okuma süresi

Almanya, teknik olarak Türklere büyük bir baskıya başladı. Özellikle OECD kapsamında imzalanan Karşılıklı Finansal Bilgilerin Otomatik Paylaşımı Anlaşması nedeniyle insanlarımız huzursuz ediliyor. Almanya’da kazançlarını vergilendirdikten sonra Türkiye’ye yatırım yapan insanlarımız takip ediliyor ve içinde yaşadıkları ülkelerin maliyeleri tarafından ikinci defa varlıklarının vergilendirilmesi isteniyor. Bu nedenle birçok Türk işinsanı ve çalışanlar, Almanya’yı terk edip Türkiye’ye dönmek istemekteler, fakat Türkiye’ye geri döndükleri zamanda neler yapabileceklerini bilemiyorlar.

Almanya Türk dönercilerini hedef alıyor

Bunun dışında ikinci bir eziyetleri Düsseldorf kentindeki dönerciler üzerinde görüyoruz. Dönercilerin burada çok başarılı olmaları, cirolarını arttırmaları, bu kentin belediyesine batıyor ve elemanlarını her gün 4-5 kere dönerci dükkanlarına yolluyorlar. Uydurma bahanelerle 3-5 bin Euro cezalar yazıyorlar. Bu konuda baskıların artmasının en büyük nedeni, pandemi zamanında da gel-al sistemi nedeniyle dönercilerin cirolarını arttırmasından kaynaklanıyor.

Göçün 60. yılı kutlamaları Almanya ve Türkiye’de sönük geçiyor

Almanya’daki Türkleri maalesef Türkiye sahipsiz bıraktı. Eskiden güçlü bir Türk basını ve Türkiye Araştırmalar Merkezi ve Almanya Türk Toplumu gibi STK’lar, güçlü sesler çıkarıyorlardı. Şimdi bunların hiçbiri yok. Almanyalı Türkler tam anlamıyla sahipsiz. Göçün 60. yılını Almanya Türklere değer vererek kutlamıyor. Aynı kutlamaları 60. yılda Türkiye’ye dikte ederek İstanbul BB’ye kendi istedikleri gibi yaptırıyorlar. Türkiye’nin bu konuda artık silkelenmesi lazım. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir