BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

DÖVİZ BÜROLARI KEPENK KAPATIYOR

3 dakika okuma süresi

Bu rejim her gün yeni bir iş koluna zulüm yapmazsa gözüne uyku girmiyor.

Hazine ve Maliye Bakanlığının düzenlemesine tepkili olan döviz büroları,  4 Kasım’da  protesto amacıyla  geçici süre kepenk kapatacaklar.

Pes yani sonunda en müreffeh en rahat olduklarını düşündüğümüz döviz bürolarını bile illallah ettirip çığırından çıkarmışlar.

Bakın döviz bürosu diyorum.

Düşünsenize, ülkenin döviz büroları bile bu ülkenin kanunlarından gidişatlarından o kadar canı yanmış ki zavallı gariban vatandaşı düşünmek istemiyorum ne haldedir…

Sorun kimlik tespiti mi?

Burada yanlış bir anlaşılmayı ifade etmek isterim.

Döviz büroları müşteriye döviz alıp satarken,  kimlik bilgilerinin alınmasına karşı değiller.

Bu tebliğdeki sözde amaç ‘Al sat işlemlerini kayıt altına almak’ idi. Sonuç ise yatırımcının kayıttan kaçmak için döviz bürosuna değil de kuyumcu sarrafa benzinciye parasını götürecek ve kayıt dışılığın  daniskasının yaşanacak olmasıdır. Döviz büroları bu haksızlığa karşı.

Önce buralara işlemlerin kaçmasını önleyin, sonra ne yaparsanız yapın.

Birkaç günlük gözlemlerimiz sonucunda da  zaten vatandaş; markette nalburda nasıl kimlik vermeden 3,5 bin liralık ürün alabiliyorsa dövizini de böyle kimlik beyansız  almak istiyor.

Ayşe Hanım eşi Salih Bey’den saklıyor ne aldığını !

Devlet neden bilsin?

Bu durum Neye yol açacak?

Ayşe Hanım fişlenmek istemediği için el altından bunu tedarik etmek isteyecek güncel kurun çok üstünde bir fiyattan dolar alacaktır. Bu da karaborsa fiyatı oluşturacak dövizin kontrolü zorlaşacak çok yanlış bir uygulamadır.  

Çok ağır vergi ve harçlar ve sıkı  denetlemeler ile faaliyetini yürüten Döviz büroları bu durumda büyük bir kayba uğrayacak  devlette  kaçan bu işlemlerden 1 kuruş vergi alamayacak. Bu durum  vatandaşın cebine yansıyacaktır.      

Biri bizi gözetliyor

Gözden kaçan bir durumda hazinenin kamera kayıtlarını bu işletmelerden istemesi ve vatandaşın işleminin mahremini kaydetmek istemesi.  Bu kişilik haklarına  ve hukuka aykırı bir durum…

Afedersiniz biz kendi gelirimiz ile istediklerimizi nasıl alırız(!)

Olur mu öyle şey(!)

Oldu olası devlet maaşları  dağıtmasın; harcamaları yatırımları kendi yapsın kalanı da bize eğer kalırsa takdim etsin.

Bunun adı karne ile döviz dağıtmaktır.

Kayıt içini kayıt dışına itmek

Döviz bürolarının bir diğer şikayeti de çok yüksek bedeller ile aldıkları ve bu faaliyetleri yapabilmek için ödedikleri bedellerin sıfırlanması. Bu lisans devir  bedelini  korumak için banka titizliğinde çok itinalı faaliyetlerinin sürdüren döviz büroları ortadan böyle bir bedelin kalkmasıyla hem büyük haksızlığa uğramış hem de işlerinde itina gösterdikleri motivasyon unsuru bozulmuş olacaktır. Bu da büyük düzensizliklere yol açabilir. Bu işletmeleri merdiven altına itebilir. Acilen kanun yapıcılardan bu konuda tebliğin iptalini istemektedirler.

Hesap günü

Neredeyse bütün iktisatçıların hatta sıradan vatandaşların bile MB’nin faizi düşürmesinin kuru yükselttiğini kur yükselince de enflasyonun yükseldiğini ve sonuçta bu ikisinin hepimizi fakirleştirdiğini söylüyor ve bu karara itiraz ediyorken

Faizi düşür ve kendi ayağına sık…

Dolar 10 liraya dayansın..

Vatandaşı fişle,

Döviz alanı da satanı da suçla,

Her şeyi daha bozacak hale getir.

Sonuçta kaderinin oylanacağı bir seçime doğru giderken;  daha hayatında karakolun önünden geçmemiş , belki de yaptığı en büyük suç kırmızı ışıkta caddeden karşıdan karşıya geçmek olan Ayşe hanım’a, elinde silahı olanda, elinde doları olanda teröristtir bir farkı yok dersen; bu gruba sokarsan asıl farkın ne olduğunu sandıkta bu Ayşe Hanım ile Salih Bey gösterir sana….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir