BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

Mustafa Kemal Atatürk’e çok şey borçluyuz

2 dakika okuma süresi

Bugün Türkiye Cumhuriyeti’nin 98. yıl dönümünü kutluyoruz. Mustafa Kemal Atatürk yoktan bu ülkeyi var etti.

Osmanlı’nın son padişahı, ülkeyi 4 yabancı ülkeye teslim ettikten sonra, Mustafa Kemal, 19 Mayıs 1919’da Samsun’da Kurtuluş Savaşı’nı başlattı. 9 Eylül 1922’de Yunanlıları İzmir’de denize döktükten sonra, 29 Ekim 1923’te Cumhuriyet’imizin kurulması sağlandı.

Bunu Türk halkı unutamaz. 13 milyonluk ülke olarak Mustafa Kemal’in liderlik ettiği süreçte tüm Türkiye’yi fabrikalarla donattık. Dışa bağımlılığımız neredeyse bitti. Demiryollarımıza ağırlık verdik. Çok büyük bir iktisadi kalkınma yaşadık. Bunların hepsini Mustafa Kemal Atatürk’e borçlu olduğumuzu unutmayalım.  Lozan Antlaşması’ndan sonra Mustafa Kemal Atatürk’ün Türkiye’si, Osmanlı’nın borçlarını da son kuruşuna kadar ödemiştir. Türkiye’de dışa bağımlılık süreci, 1950-1960 süreci içinde başlamıştır.

98 yıllık Cumhuriyet’imizde muhakkak sorunlu yıllarımız olmuştur, daha da olacaktır. Türk halkı bunun üstesinden gelecek ve Cumhuriyet’imizin ve devletimizin dünyanın saygın devletleri arasında yer almasını sağlayacaktır. Bu konuda temennimiz gelişen Türkiye’nin hak ettiği şekilde Avrupa Birliğine de yer alması olacaktır. Bulgaristan, Romanya ve Yunanistan gibi ülkelerin yer aldığı Avrupa Birliğinde, Mustafa Kemal’in kurduğu Türkiye Cumhuriyeti’nin yer alması en tabii hakkıdır.   

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir