BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

Roma’daki G-20 Zirvesi Türkiye’ye neler getirecek?

2 dakika okuma süresi

Büyük bir olasılıkla objektif kriterlerle değerlendirildiği zaman, Türkiye toplam ulusal gelir olarak İsviçre’nin gerisine düştü. Türkiye şu anda 21. sıraya geriledi, hatta bazı analizlerde 22. sıraya düştü. Ancak G-20 düzenleyicileri, 7 milyonluk İsviçre’yi, 84 milyonluk Türkiye’nin önüne pek geçirmeyi arzu etmiyorlar. Bu Türkiye için iyi bir gelişme. Hiç olmazsa uluslararası alanda bir platformda sesimizi duyurabiliyoruz. Düşünün Yunanistan, Bulgaristan, Romanya gibi ülkeler AB başta olmak üzere her platformda sesini duyururken, Türkiye’yi neredeyse NATO platformunda dahi konuşturmak istemiyorlar.

G-20 Zirvesi’nde Erdoğan-Biden görüşmesi olmayacak. Muhakkak liderler zirvede birbirleriyle selamlaşıp, biraz small talk yapacaklar, fakat görüşme şimdilik Glasgow’daki İklim Zirvesi’ne kaldı.Tam kesin bir açıklama yok. G-20 Zirvesi daha başlamadan Türkiye’yi tek öven ülke Almanya. Angela Merkel, Türkiye’yi övüp, yanağımızdan bir makas alarak, 5,4 milyon Suriyeli geçici sığınmacıya bakmamızın devamını istiyor. Bizde maalesef hiçbir kaynak almadan bunları yapıyoruz.

Koronavirüs çerçevesinde Türkiye halkına yeteri kadar yardım sağlayamadı. Almanya, İngiltere gibi ülkeler pandemi çerçevesinde halkına yardım şartlarını yerine getirirken, Türkiye’de ekonomik olanaklar buna el vermedi. Paralarımız büyük ölçüde 5 müteahite yaptırılan kullandığımız yollara gitti. Tayyip Erdoğan özellikle G-20 Zirvesi’nde Suriyeli geçici sığınmacılar konusunda sesini çıkarmalı ve G-20 ülkelerine Suriyeli ve Afgan sığınmacılar için hem ciddi yardımlar almalı, hem de Afganistan halkına insani yardımlar konusunda ve diğer ekonomik tedbirler için üye ülkeleri yola getirmelidir.      

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir