BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

Erdoğan – Biden görüşmesi Türkiye’ye ne getirdi?

2 dakika okuma süresi

Biden-Erdoğan görüşmesinde, Türk yetkililerin en önemli bulduğu nokta 20 dakika öngörülen görüşmenin 1 saat 20 dakika sürmesi. Tayyip Erdoğan’ın hiçbir yabancı dil bilmemesi nedeniyle tercümanla yapılan bu görüşmede, iki tarafında tercümelerine bakacak olursanız, görüşmenin yarım saat sürdüğünü söyleyebiliriz.

Bu görüşmeden fazla bir paye çıkarmamamız lazım. ABD’den yapılan ilk açıklamalara göre, hiçbir konuda uzlaşmaya varılmamış, alt komitenin olayları incelemesine karar verilmiş. Bir işin olmasını istemiyorsan, bu iş için bir alt komite kur derler. Görüşmede böyle sonuçlanmış. ABD Başkanı Biden’ın tepkisi kolay kolay geçecek değil. ABD kamuoyunda Türkiye karşıtlığı devam ediyor.

Yetkililer Türk Büyükelçisinin çok yetersiz olduğunu söylüyorlar. Bu görüş bundan önceki büyükelçi içinde geçerliydi. Maalesef Türkiye son iki dönemdir ABD’ye kariyerli bir büyükelçi yollamıyor. Diğer büyükelçilerin az çok neler yapacağını biliyoruz. Geçenlerde İzmir’de tanıştığım Büyükelçi Murat Mercan’ın bırakın büyükelçiliği bir dernek başkanlığı yapamayacağını söyleyebilirim. Büyükelçilik yapabilecek bir yetisinin olduğuna inanmıyorum.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir