BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

Çevremizde dostluklarımızı pekiştirmemiz lazım

3 dakika okuma süresi

Türkiye, ABD’nin şu anda gözden çıkardığı bir ülke konumunda… Bir taraftan Yunanistan’ı her geçen gün daha fazla silahlandırıp, Güney Kıbrıs’a koyduğu silah ambargosunu kaldırırken, Suriye’de kurulması planlanan Kürt devleti için YPG’ye her türlü silah yardımını yapıyor. ABD’nin çok kısa bir zamanda Türkiye’ye bakışında bir iyimserlik olacağını beklemeyelim.

Buna karşılık artık Türkiye, çok hızlı bir şekilde İsrail’le ilişkilerini pekiştirmek zorunda. Filistin’in Türkiye’ye pek bir faydası olmuyor. Arap dünyası şu anda Filistin’i tamamıyla yarı yolda bırakmış durumda. Tüm Arapların yarı yolda bıraktığı Filistin, Türkiye’nin dış politikada mihenk taşı olmamalı.

Mısır’la ilişkiler kör topal ilerliyor. Bir an önce dışişleri bakanları nezdinde başta Doğu Akdeniz olmak üzere görüşmelerin yapılması şart.

Ermenistan sınırını açma zamanı geldi. Dağlık Karabağ Türkiye ve İsrail’in Azerbaycan’a yardımları sonrası kurtarıldıktan sonra, Türkiye ve Ermenistan arasında uçak seferlerin tekrar başlaması ve karayolunun açılması, Ermenistan’ı Türkiye’ye ciddi bir şekilde ekonomik olarak bağlayacaktır.

10 Batılı ülkenin büyükelçisini persona non grata etme krizinden sonra, şimdi bu ülkelerle başta ekonomi olmak üzere siyasi ilişkiler normalleşmeli ve güçlendirilmelidir. Almanya’nın yeni Başbakanı olmasına artık kesin gözüyle bakılan Olaf Scholz ve diğer ülkeler, Türkiye ile iyi ilişkilere girebilirler. Hollanda son zamanlarda Fransa ile aynı kulvarda koşarak, Türkiye karşıtı bir politika izliyor.

Bu konularda neler yapılacağını Dışişleri Bakanlığının tecrübeli diplomatları çözümleyebilir. Maalesef şu anda Dışişleri Bakanlığında fazla tecrübeli büyükelçilerden faydalanmıyoruz. Katar’dan Malezya’ya, Çekya’dan Avusturya’ya kadar (buna ABD’yi de ilave edelim), dışişleri geleneğinden gelmeyen insanlar göreve getirildiler. Bu kişiler nitelik bakımından kriz çözme ve kriz anlarında reaksiyon göstermede yetersiz kalıyorlar.  

Türk-Rus dostluğundan bahsediyorsak, şimdi bir adım atılması lazım. S-400’leri Batı dünyası NATO kapsamında Türkiye’ye kullandırmamakta çok kararlı. ABD bu konuyu her açıdan önümüze getiriyor. Bizde bunlara çok büyük paralar verdik. Garajda hiç kullanılmayan bir Mercedes gibi duruyor. Esasında Rusya, Türkiye’nin dostluğuna önem veriyorsa, S-400’leri geri alır ve parasını geri öder. Böylece Türkiye’nin Batılı müttefikleriyle temel sorunlarından biri çözülmüş olur. S-400’leri geri alan Rusya’da ekonomik bir kayba uğramaz fakat buna karşılık Türkiye’ye samimi bir şekilde dostluğunu göstermiş olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir